65 - 42

03/11/2019 17:00 Super League A 19/20 1 40'

Mytilineos1523131465
Φ.Σ.Α.10919442

Στον αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της Mytilineos και της ομαδας του Φ.Σ.Α.  οι πρώτοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκόρ από νωρίς και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 42.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα man to man. Σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο στην επίθεση, επέλεξαν το σέτ παιχνίδι με ορθολογικές επιθέσεις και καλό γύρισμα της μπάλας, με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 6 – 4 στο πρώτο μισό της περιόδου. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε με τις δύο ομάδες να τρέχουν στον αιφνιδιασμο και οι γηπεδούχοι με πέντε πόντους και μία assist του Καπερελιώτη προηγήθηκαν με της περιόδου με σκορ 15 – 10.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Mytilineos στην πιο παραγωγική της περίοδο συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκόρ με καλάθια στον αιφνιδιασμό και ανέβασε τη διαφορά με το σκόρ να διαμορφώνεται σε 27 – 16, στα πέντε πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευτεί και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 38 – 19.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Φ.Σ.Α έδειξε να επιστρέφει στον αγώνα κατάφερε να πετύχει 19 πόντους στην τρίτη περίοδο όμως η ομάδα της Mytilineos με δυνατή άμυνα κυριάρχησε, ανέβασε ξανά τη διαφορά και πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 65 – 42.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσούτης με 18 (2), Καπερελιώτης με 14 (2) και Μπερδεμπές με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος με 14 (2), και Πλακογιάννης με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής Π, Παλογέλης