Union Eurobank vs Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε.

30/10/2019 20:30 Elite League 19/20 1 40'

Εύκολη πρεμιέρα είχε η ομάδα της UNION EUROBANK στη φετινή της προσπάθεια να επιστρέψει στην κατάκτηση τροπαίων. Στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την ομάδα των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ επικράτησε με 74-50 ξεκινώντας με τ δεξί τις υποχρεώσεις της. Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ στη μετά Καλαφατάκη εποχή δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικό για 40 λεπτά , έχει όμως το υλικό και την εμπειρία να ανακάμψει.

Με καλή κυκλοφορία της μπάλας η ομάδα του Θεοδώρου μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους απέναντι στην άμυνα ζώνης των ΕΛ.ΠΕ. Με τον Κοζομπόλη να σκοράρει μέσα στη ρακέτα και τους Γκινούτση και Μυλωνά να πυροβολούν από τα 6,75 πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ (10-2, 14-5, 17-8). Τα ΕΛ.ΠΕ χωρίς τον Κουτούζη δυσκολευόταν πολύ στο σκορ, με τους Κουτρούλη και Νταλακούρα να προσπαθούν να πάρουν στις πλάτες τους την ομάδα. Το 17-8 του δεκαλέπτου αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κουτρούλης με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, με την UNION EUROBANK να έχει όμως περισσότερες επιθετικές λύσεις και να κρατάνε μια διαφορά οριακά πάνω από τους 10 πόντους (24-12, 28-16, 35-22). Ο Κοντοπάνος στο διάστημα αυτό έκανε εξαιρετικό παιχνίδι όντας αλάνθαστος. Η άφιξη του Κουτούζη έδωσε επιθετική ώθηση και καλύτερη οργάνωση στα ΕΛ.ΠΕ. με το 37-27 να αφήνει περιθώρια για ανατροπή στην επανάληψη.

Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους με τρίποντο του Κουτούζη (39-30), όμως ήταν η τελευταία φορά που συνέβη αυτό. Ένα σερί 12-0 με τους Κοντοπάνο και Κοζομπόλη να βγαίνουν μπροστά έφερε τη διαφορά  στο +21 (51-30) με το νικητή να έχει στην ουσία κλειδώσει από το 3ο δεκάλεπτο. Η UNION EUROBANL δεν κατέβασε ρυθμό στην 4η περίοδο με το 74-50 να έρχεται φυσιολογικά.

Ο Κοντοπάνος κορυφαίος του ματς με 17 πόντους και 29 efficiency. Ακολούθησαν σε απόδοση οι Κοζομπόλης, Μυλωνάς, Χεργκελετζής , Μπιλικαΐδης και Γκινούτσης. Οι Μπουρνιάς, Κουτούζης και Κουτρούλης οι καλύτεροι για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.

Διαιτητές : Μπούκας, Καλογριάς.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ορνιθόπουλος Παναγιώτης  (Παίκτης UNION EUROBANK):

” Καλή χρονιά με υγεία όλοι οι παίκτες του Commercial, ευχαριστούμε τη διοργάνωση. Ξεκινήσαμε καλά, τρέξαμε και βάλαμε αρκετά καλάθια από οργανωμένα συστήματα. Και οι αντίπαλοι προσπάθησαν. Καλή συνέχεια σε όλους. “

Νταλακούρας Λάμπρος  (Αρχηγός ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ) :

”   Είχαμε πολλές απουσίες σήμερα. Έχουμε πρόβλημα με τις βάρδιες στα διυλιστήρια . Το παλέψαμε το ματς. Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Στο 2ο λόγω κούρασης δεν καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε στο παιχνίδι και ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια.  Ευελπιστώ να είμαστε περισσότεροι. Θεωρώ πως όταν είναι όλη η ομάδα έχουμε πολύ καλό σύνολο που μπορεί να ανταπεξέλθει στο πρωτάθλημα. .”