55 - 72

02/11/2019 18:30 Super League A 19/20 1 40'

DHL1516141055
Petrogaz2218141872

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της ομάδας της DHL και της ομάδας της Petrogaz οι τελευταίοι επικράτησαν με σκορ 55 – 72.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης 2 – 3. Στην επίθεση οι δύο ομάδες γύρισαν την μπάλα με οργανωμένες επιθέσεις είχαν καλά ποσοστά και στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου ήταν ισόπαλες με σκόρ 8 – 8. Σε αυτό το σημείο η ομάδας της DHL με 5 συνεχόμενους πόντους του Βλαχάκη προηγήθηκε αλλά η ομάδα της Petrogaz με ψυχραιμία και εξαιρετικές τελικές επιλογές, ισοφάρησε και πέρασε μπροστά με 5 πόντους του Μαρκόπουλου Α. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ εκμεταλλευόμενοι τα εξαιρετικά ποσοστά τους στην επίθεση, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με ατομικές ενέργειες και στα πρώτα 5 λεπτά το σκόρ ήταν 20 – 28. Η ομάδα της DHL άλλαξε την άμυνα της σε 2 – 1 – 2 όμως δεν κατάφερε να σταματήσει τους φιλοξενούμενους και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 31 – 40.

Στο 3ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο την διαφορά αλλά με ένα σερί 6 – 0 των γηπεδούχων το σκόρ στη λήξη της περιόδου ήταν 45 – 54.

Με το ξεκίνημα του 4ου Δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερι 0 – 7 με τον Καρυάτη και τον Τσάκαλη που ήταν αρκετό για να γυρίσει ο αγώνας οριστικά ύπερ τους. Ο αγώνας έληξε με σκόρ 55 – 72.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βλαχάκης με 28 (1) και ο Καμακάρης με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους που είχαν 4 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων ο Τσάκαλης . με 17 (2) και Γαλίτης με 14 (2 τρίποντα και 4 assist) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πετράκης, Βελέτζας