49 - 62

13/11/2019 20:45 Elite League 19/20 2 40'

Eurobank171412649
Motor Oil1022141662

Φωτοβολίδα, έκπληξη ή προάγγελος μια μεγάλης σεζόν για την ομάδα της MOTOR OIL! Όπως και να έχει η ομάδα των διυλιστηρίων πέτυχε μια πολύ μεγάλη νίκη με 62-49 στην έδρα της ομάδας της UNION EUROBANK, δείχνοντας πως ήρθε για να μείνει στην Elite League της Commercial League. Η UNION EUROBANK μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας επί των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες της, φάνηκε να αιφνιδιάζετε από τη δυναμική των αντιπάλων της πραγματοποιόντας ένα κακό επιθετικά παιχνίδι για την ποιότητα της.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πρεμιέρα η ομάδα της UNION EUROBANK πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Η MOTOR OIL ήταν πολύ νευρική και άστοχη και τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με ένα 8-0. Ο Μυλωνάς ξεκίνησε καυτός, οι Χεργκελετζής και Κοζομπόλης κυριαρχούσαν μέσα στη ρακέτα με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 9 πόντους (13-4, 15-6 και 17-8).

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνει στο 2ο δεκάλεπτο φτάνοντας μέχρι τους 11 πόντους (26-15) με τρίποντο του Γκινούτση και καλάθια του Λιάκου. Εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ο Κρασαδάκης πέτυχε 11 πόντους με 2 τρίποντα, ο Τρουντ πρόσθεσε άλλο ένα με τη διαφορά να πέφτει απότομα στο καλάθι (26-24)  πριν την ισοφάριση με 27-27. Ένα τρίποντο του Χεργκελετζή έδωσε ανάσα στη UNION EUROBANK  με τη MOTOR OIL να απαντάει με καλάθι του Αλεξίου και τρίποντο του Μπούτα για το 31-32 του ημιχρόνου.

Πλέον ο αγώνας ήταν ντέρμπυ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τις άμυνες να είναι πολύ δυνατές. Η πιο νεανική ομάδα της MOTOR OIL φάνηκε να έχει περισσότερες δυνάμεις και να καταφέρνει να έχει ένα μικρό προβάδισμα από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά (36-39, 38-41, 41-46). Ο Αλεξίου ήταν ο πρωταγωνιστής στο διάστημα αυτό, με την UNION EUROBANK να βγάζει μια νευρικότητα στο παιχνίδι της.

Στο 43-46 ξεκίνησε η 4η περίοδος με τη MOTOR OIL να έχει το μικρό προβάδισμα. Ο Κρασαδάκης πήρε επιθετικές πρωτοβουλίες πετυχαίνοντας αρκετά καλάθια, αλλά τη διαφορά την έκανε η άμυνα της MOTOR OIL και η αστοχία της UNION EUROBANK. Η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει με τη MOTOR OIL να κάνει ένα σερί 0-14 που της έδωσε οριστικά τη μεγάλη νίκη.  Οι παίκτες του Αρσλανιάν κράτησαν χωρίς πόντο τους σπουδαίους αντιπάλους τους για 7,30 λεπτά, πριν ο Κοντοπάνος σκοράρει μειώνοντας σε 45-60, όταν πλέον το ματς είχε κριθεί.

Κορυφαίος της αναμέτρηση ο Κρασαδάκης με 22 πόντους, ακολούθησαν σε απόδοση οι Αλεξίου, Μπούτας και Διακρούσης, ωστόσο και οι 9 παίκτες που χρησιμοποίησε η MOTOR OIL ήταν θετικοί προσφέροντας στην ομάδα τους! Οι Κοντοπάνος, Χεργκελετζής και Κοζομπόλης οι καλύτεροι για την UNION EUROBANK.

Διαιτητές : Χρηστίδης Π., Χρηστίδης Η..

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μπούτας Θανάσης (Αρχηγός UNION EUROBANK) :

” Σήμερα έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με ένα απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα και νικητή.  Συγχαρητήρια πολλά στην ομάδα της Motor Oil η οποία παρουσιάστηκε πιο έτοιμη τόσο τακτικά όσο και ψυχολογικά σε αντίθεση με εμάς.  Δυστυχώς εμείς δεν μπορέσαμε να παίξουμε αυτό που μπορούμε, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και είχε ως αποτέλεσμα την απώλεια του ελέγχου του ρυθμού του αγώνα.  Είναι μία ήττα, η οποία είμαι σίγουρος ότι θα μας πεισμώσει και θα φανούμε περισσότερο έτοιμοι σε όλους τους τομείς στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Εύχομαι καλή συνέχεια και στην ομάδα της Motor Oil η οποία φέτος φάνηκε ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για καμία ομάδα!!!

Μανωλιάδης Βασίλης  (Αρχηγός MOTOR OIL) :

” Είμαστε μια τελείως καινούρια ομάδα με πολλά παιδιά που δεν ξέρουμε καν τα ονόματα μας. Σήμερα ήρθαν 3 παιδιά από το διυλιστήριο που μας προσφέραν ενέργεια, εμπειρία και ποιότητα. Η νίκη μας έχει μεγάλη αξία καθώς επιτεύχθηκε απέναντι σε μια πολύ σπουδαία ομάδα.  Συνεχίζουμε με στόχο μας να γίνουμε μια ωραία παρέα που θα ευχαριστιέται το μπάσκετ και θα εκπροσωπεί επάξια την εταιρεία μας .”

Αρσλανιάν Ταρέ  (Προπονητής MOTOR OIL) :

Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για ένα εξαιρετικό παιχνίδι με συνεχείς αλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολλή φτωχά στην επίθεση όμως η άμυνα μας από την αρχή έδειξε ότι ήταν παρόν.  Προς το τέλος του ημίχρονου άρχισε και η επίθεση να λειτουργεί όπως την θέλουμε .  Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο η άμυνα μας ήταν συγκλονιστική περιορίζοντας τους πόντους του αντιπάλου, και με τέτοια άμυνα είναι αδύνατον να μην φέρεις θετικό αποτέλεσμα. Ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα μου για την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε σε όλο το παιχνίδι.