10/12/2019 22:00 Commercial League A 19/20 6 40'

Cosmote e-Value10913840
Grant Thornton96181043

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για τον B’ όμιλο της Commercial League Α η ομάδα της Cosmote e-Value υποδέχθηκε την ομάδα της Grant Thornton. Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι πήραν την δεύτερη φετινή τους νίκη με σκόρ 40-43.

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι με ατομική άμυνα προηγήθηκαν 8-4 πετυχαίνοντας 2 τρίποντα απέναντι στη ζώνη της Grant Thornton ενώ η περίοδος έληξε με σκόρ 10-9.

Με μικρή παραγωγή στην επίθεση και για τις δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν μια μικρή διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 19-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι γύρισαν και αυτοί την άμυνα τους σε ζώνη και οι φιλοξενούμενοι ξανάμπήκαν στο παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά 23-22 και προηγήθηκαν στο τέλος της περιόδου με σκόρ 32-33 παρότι οι γηπεδούχοι ξαναγύρισαν σε ατομική άμυνα.

Στην τελευταία περίοδο, 5 λεπτά πρίν την λήξη του αγώνα οι ομάδες ήταν ισόπαλες 36-36 και στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές. Ενώ το σκόρ ήταν 40-42 οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος πάσα στην σέτ επίθεση και στην έπαναφορά έκαναν φάουλ. Ο Καζάς με 1 εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 40-43 και οι γηπεδούχοι στην τελευταία επίθεση πρόλαβαν να σουτάρουν τρίποντο αλλά δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σοφός με 15 (3) ενώ από τους Φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Πουγκανιώτης με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές:Τσουλάπας, Παλογέλης