70 - 67

09/12/2019 21:00 Super League A 19/20 6 40'

Nestle1028171870
EY182291867

Για την έκτη αγωνιστική της Super League η ομάδα της Nestle υποδέχθηκε την ομάδα της ΕΥ. Οι γηπεδούχοι με μεγάλη ανατροπή πήραν την νίκη με σκόρ 70-67 και παρέμειναν αήττητοι στην πρώτη θέση του Α΄ομίλου με τον Σελιτά να πετυχαίνει ένα ακόμα double double.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατα με πολυφωνία στην επίθεση, προηγήθηκαν 10-18 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 15΄όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με τη βοήθεια του Τζαφέρη και του Σελιτά μείωσαν σε 35-40 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Nestle με ένα σερί 9-0 αφού ισοφάρησε με τρίποντο του Καλογεράκη, πέρασε μπροστά με 44-40 με 4 πόντους του Σελιτά. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και συνέχισαν να είναι πίσω στο σκόρ. Η περίοδος έληξε 52-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι με καλή απόδοση ήταν ισόπαλοι στο επιμέρους σκόρ της περιόδου (18-18) αλλά οι γηπεδούχοι με το + 3 είχαν τον πρώτο λόγο και πήραν το ρόζ φύλλο του αγώνα με τελικό σκόρ 70-67.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σελιτάς με 20, Καλογεράκης με 17(1) και Τζαφέρης με 13(3), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τρόντζος με 17(1), Παπανδρέου με 15, Κοκκαράκης με 14 και Νεοφύτου με 14(1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Kαλογριάς, Τερζής