53 - 62

09/12/2019 19:30 Super League A 19/20 6 40'

FlexFin151891153
Loreal1310201962

Για την έκτη αγωνιστική του B΄ομίλου της Super League η ομάδα της FLEXFIN υποδέχθηκε την ομάδα της Loreal. Οι φιλοξενούμενοι παρότι ήταν πίσω στο σκόρ για 35΄και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο τέλος της τρίτης περιόδου, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με τελικό σκόρ 53-62 με τη βοήθεια του Αθανασιάδη που πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα ζώνης 2-3 και προηγήθηκαν στο σκόρ 9-4. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρήσουν αλλά με καλάθι του Μοσκαχλαϊδη η FLEXFIN πέρασε ξανά μπροστά με 2 πόντους (15-13) στη λήξη της πρώτης περιόδου και με εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και επίθεση στο 2ο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 33-23

Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και ενώ το σκόρ ήταν 36-28 οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 15! πόντους σε 5 λεπτά και όχι μόνο ισοφάρησαν αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκαν με σκόρ 42-43 και διατήρησαν τα ηνία του μάτς ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη το σκόρ ήταν 49-56 και οι γηπεδούχοι πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 53-62.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μοσκαχλαϊδης με 14 (2) και Φακίρης με 11 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Αθανασιάδης με 21 (2), Γεώργουλας με 14 και Λουγιάκης με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Τερζής