22/01/2020 22:00 Commercial League A 19/20 8 40'

Δ.Σ. Πειραιά137101040
Intersport13520947

Γήπεδο Καμινίων
Imittou 36, Pireas 185 40, Greece

Για τον αγώνα της Commercial League B, η ομάδα Δικηγορικός Σύλλογος Πειραιά υποδέχθηκε την ομάδα της Intersport και η τελευταία πήρε τη νίκη με σκόρ 40-47.

Στο ξεκίνημα του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν άμυνα ζώνης, έτρεξαν επιθετικά και είχαν καλή επιθετική παραγωγή, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 13-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, τα ποσοστά και η επιθετική παραγωγή έπεσαν, το τέμπο παρέμεινε γρήγορο, καμμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 20-18.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν και πάλι γρήγορο ρυθμό, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αμυντικά και στα ριμπάουντ αλλά δεν κατάφεραν να κοντρολλάρουν το παιχνίδι και είδαν το 3ο Δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 30-38. Η εικόνα του μάτς δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης και δεν έλεγξαν τα αμυντικά ριμπάουντ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι διατήρησαν μία σταθερή διαφορά 3 κατοχών και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 40-47.

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Πλατέλα