23/01/2020 19:00 Commercial League B 19/20 8 40'

Kaizen Gaming 21617151260
OTE Cosmote 2322141958

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον αγώνα της 8ης αγωνιστικής μεταξύ της Stoiximan 2 και της OTE Cosmote 2, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνα ζώνης ενώ ταυτόχρονα έτρεξαν και έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ, αλλά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Τζίμα Κ. έκαναν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα με σκορ 11-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αμυντικά αλλά έμειναν χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-3.

Στο υπόλοιπο του αγώνα και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό και καθαρό μπάσκετ, με τους παίχτες τη Stoiximan να διατηρούν μια σταθερή διαφορά 3+ κατοχών με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33-25 και το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 48-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίχτες του ΟΤΕ μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 3-13 με αποτέλεσμα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με σκορ 51-52 με πέντε λεπτά για λήξη. Στα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά οι παίχτες τη Stoiximan  στις λεπτομέρειες και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Παρασκευόπουλου Π. κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα και το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Ιασωνίδης Ο.