Ελληνικά Πετρέλαια Α.Ε. vs Motor Oil

11/02/2020 22:00 Elite League 19/20 10 40'

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Για την Εlite League τα Ελληνικά Πετρέλαια υποδέχθηκαν την ομάδα της Motor Oil που πήρε τη νίκη με τελικό σκόρ 78-90 με εξαιρετική εμφάνιση.

Στην πρώτη περιόδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ατομική άμυνα και οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετικό ξεκίνημα προηγήθηκαν με 10-17. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 2-3 και με ένα επιμέρους 10-5 μείωσαν τη διαφορά. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 20-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο που ήταν και το πιο παραγωγικό για τις 2 ομάδες οι γηπεδούχοι με εξαιρετικές συνεργασίες στην επίθεση, με τον Ράπτη που τελείωσε τον αγώνα με 10! assist, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 15΄με σκόρ 36-32. Οι φιλοξενούμενοι που πέτυχαν 3 τρίποντα στο τελευταίο πεντάλεπτο, με ένα επιμέρους 7-17 πέρασαν ξανά μπροστά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 43-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και ανέβασαν τη διαφορά (50-60) την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκόρ για 2΄περίπου. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκόρ 56-69.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διψήφια τη διαφορά μέχρι το 35΄, όπου το σκόρ ήταν 65-76. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 72-76 και το μάτς πήρε φωτιά 3 λεπτά πρίν τη λήξη όταν το σκόρ έγινε 76-78. Στο χρόνο που απέμεινε οι Αμπαδιωτάκης και Κρασαδάκης ανέλαβαν δράση για την Motor Oil που με ένα επιμέρους 2-12 πήρε το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 78-90.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουτρούλης με 24 (1), Κατζέλης με 15 (3) και Ράπτης που «φλέρταρε» με το triple double αλλά τελικά έκανε double double με 14 (2) πόντους & 10 assist, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αμπαδιωτάκης με 21 (5), Κρασαδάκης με 29 (4) και Μπονάτσος με 15 πόντους, αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης, Αγγελής

Αμπαδιωτάκης Εμμανουήλ (Παίκτης MOTOR OIL)