18/02/2020 21:30 Commercial League B 19/20 6 40'

Kaizen Gaming 2221141350
Ogilvy613131345

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σε μια πολύ όμορφη αναμέτρηση η ομάδα της STOXIMAN κατάφερε να πατάξει την σθεναρή αντίδραση της OGILVY και να βελτιώσει το ρεκορ της σε 5-4. Από την άλλη η άτυχη της φετινής σεζόν ομάδα της OGILVY, παρά τους τραυματισμούς και τις απουσίες, κατάφερε να παραμείνει στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι τέλους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο επιθετικά και για τις 2 ομάδες. Το επιμέρους 2-6 φανερώνει του γραπτού το αληθές. Η OGILVY με την άμυνα ζώνης της έκλεινε τους χώρους κοντά στη ρακέτα της και η STOIXIMAN δεν κατάφερε να σκοράρει από την περιφέρεια. Όμως η πιεστική άμυνα της STOXIMAN έκανε καλά τη δουλειά της με την OGILVY να σκοράρει χάρη στην ποιότητα του Διακρούση.

Στο 2ο δεκάλεπτο όμως ήταν σα να παρουσιάστηκαν άλλες ομάδες. Η STOIXIMAN κυκλοφορούσε καλύτερα και με μεγαλύτερη υπομονή την μπάλα, τα σουτ μπήκανε, ο Κοντος πέτυχε 2 τρίποντα και κάπως έτσι από τους 2 πόντους που σκόραρε στην 1η περίοδο σκόραρε 21 στην 2η! και η OGILVY όμως ανέβηκε επιθετικά με τον Μπρούμα να πετυχαίνει δύο εξαιρετικά καλάθια και τον Τρουντ να ευστοχεί από την περιφέρεια. Το 23 – 19 έγινε με καλάθι και φάουλ του Δαγκωνάκη στη λήξη του ημιχρόνου, στο 1ο και μοναδικό φάουλ που χρεώθηκε η OGILVY στο πρώτο ημίχρονο!

Με τα τρίποντα των Ραμόπουλο και Δαγκωνάκη η STOIXIMAN μπήκε δυνατά στην επανάληψη φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (31-21). Όμως η OGILVY απάντησε άμεσα και με πόντους του Τρουντ και Διακρούση έτρεξε ένα σερί 0-8 μειώνοντας στο καλάθι (31-29). Η STOIXIMAN όμως δεν επέτρεψε να πέσει και άλλο η διαφορά και χάρη στην ενέργεια που έβγαζε στην άμυνα έφτασε στο +5 στο δεκάλεπτο (37-32).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ένα μεγάλο πρωταγωνιστή από την πλευρά της STOIXIMAN με τον Κόντο να πετυχαίνει τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του και να την οδηγεί στη νίκη. Η STOIXIMAN με τρίποντο του Βενέτη έφτασε στο +8, με τον Κόντο να αναλαμβάνει δράση. Η OGILVY δεν παράτησε τα όπλα, μείωσε με τον Σοφό στο -3 (44-41) 1.25 πριν τη λήξη όμως ο Κόντος με ένα μεγάλο τρίποντο δίνοντας ανάσα στην ομάδα του. Το τελικό 50-45 ήρθε δίκαια για τους γηπεδούχους!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κόντος με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, σε έναν τομέα που η STOIXIMAN κυριάρχησε. Οι Μπέλλος, Καλέσης και Δαγκωνάκης ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Διακρούσης είχε 19 πόντους και 21 ριμπάουντ παίζοντας και τα 40 λεπτά. Οι Σοφός και Σαπλαούρας ξεχώρισαν επίσης.

Διαιτητές : Σκαλτσής, Παπαχρήστου.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μπέλλος Χρήστος  (Παίκτης STOIXIMAN) :

” Μπήκαμε καλά, το πρώτο δεκάλεπτο είχε φοβερό σκορ (Σημ. 2-6 😊). Εντάξει ήμασταν σφιχτές και οι δύο ομάδες. Το 2ο δεκάλεπτο κύλησε ωραίο, παίξαμε γερή άμυνα, περάσαμε μπροστά και καταφέραμε να κερδίσουμε.

Σοφός Τρουντ  (Παίκτης OGILVY) :

” Δεν αντέξαμε πάλι. Ήμασταν σχετικά λίγοι. Βάλαμε κάποια σουτ στο τέλος, προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι αλλά δε γινότανε, ήτανε καλή ομάδα οι αντίπαλοι και κρατήσανε. Συγχαρητήρια για τη νίκη.”