26/02/2020 22:00 Commercial League B 19/20 10 40'

Ogilvy181131143
FrieslandCampina1513152063

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής της Commercial League B, μεταξύ της Ogilivy και της FrieslandCampina, οι τελευταίοι επικράτησαν με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43-63.

Στην πρώτη περίοδο του αγώνα οι δύο ομάδες μπήκανε με διάθεση και κοντραριζόντουσαν στα ίσα με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 8-7. Παίζοντας ομαδικά η μπάλα άλλαξε χέρια και βρέθηκαν με υπομονή οι λύσεις προσφέροντας ένα ωραίο θέαμα με το 1ο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 18-15.

Με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό και το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο συνεχίστηκε ο αγώνας, στην άμυνα είχαμε ζώνη και οι ομάδες έκαναν πολλά σουτ στα οποία ευστόχησαν. Δείχνοντας και οι δύο ομάδες μαχητικότητα, βγάζοντας ενέργεια το σκορ ανέβηκε κι άλλο με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άλλαξε, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκανε πολύ δυνατά και αποφασισμένοι για τη νίκη, έτρεξαν ένα επιμέρους 0-7. Με τους γηπεδούχους να έχουνε υποστεί σοκ και να μην μπορούν να αντιδράσουν, η FrieslandCampina ανέβασε κι άλλο τη διαφορά με τη τρίτη περίοδο να κλείνει με  σκορ 32-43.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η τελευταία περίοδος του αγώνα, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρούνε τις λύσεις που θέλανε για να ξεκολλήσουν επιθετικά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βομβαρδίζουν τα καλάθια των αντιπάλων τους όπου το ματς έληξε με τελικό σκορ 43-63.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Σοφός με 19(5) και ο Τόλιας με 10(1), ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτο ρόλο είχαν ο Μαγγιώρος με 26(1) και ο Αλεξόπουλος με 13(2).

Διαιτητές: Ζώρης Γ., Βάγγαλης Π.