08/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 13 40'

Arcadia14691039
EastMed78161344

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της  Arcadia και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39-44.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν παίζοντας άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους επέλεξαν ατομική άμυνα σε έναν αγώνα με γρήγορο τέμπο. Η ομάδα που ευνοήθηκε από αυτές τις επιλογές ήταν η γηπεδούχος που κατάφερε να βρίσκει σκορ με διεισδύσεις και να είναι μπροστά με 7-2 πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, με καλό γύρισμα της μπάλας έβρισκαν σκορ κρατώντας την άμυνα τους σφιχτή αποτρέποντας τους αντιπάλους τους από το να αποτελούν μια σοβαρή επιθετική απειλή  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-7.

Στο 2o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να γυρίσουν την άμυνα τους σε ζώνη η οποία δύσκολα μπόρεσε να αποτρέψει το σκορ από αιφνιδιασμούς που δέχονταν ως αποτέλεσμα της βελτίωσης της αντίπαλης άμυνας που έφερε κλεψίματα  και οδήγησε το σκορ στα μισά της περιόδου σε 20-14. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρά τα αυξημένα κλεψίματα των παικτών της Eastmed, το σκορ είχε την ελάχιστη μεταβολή αφού οι ομάδες ήταν πολύ άστοχες και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 20-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες διατήρησαν τα αμυντικά τους πλάνα και το τέμπο τους. Αυτό το οποίο άλλαξε όμως ήταν ο πρωταγωνιστής αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ανανεωμένοι και με πολλά κλεψίματα στα πρώτα 2 λεπτά έκαναν σερί 5-0  που έβαλε τις βάσεις ώστε στο 25ο λεπτό να είναι εκείνοι μπροστά με 22-26. Στην πορεία οι παίκτες της Arcadia με δυνατές άμυνες  και φάουλ επιχείρησαν να κόψουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων και σε συνδυασμό με επιβολή οργανωμένων επιθέσεων η περίοδος έκλεισε με διαφορά 1 καλαθιού (29-31).

Στο 4o  δεκάλεπτο, σε αυτό το οριακό παιχνίδι η ισοφάριση ήρθε στο 1ο λεπτό που μέσα από καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη συνέβαλλε στο να προηγούνται με 38-37 οι γηπεδούχοι. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι αντίπαλοι τους, πέρασαν μπροστά με 38-39 και δεν κοιτάξαν ποτέ πίσω παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 39-44.