22/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 15 0'

Minerva Marine146232366
Erma First212091161

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον Αγώνα της 15ης αγωνιστικής μεταξύ της  Minerva Marine και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-61.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες των γηπεδούχων αμυντικά είχαν σχηματισμό man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνης. Επιθετικά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με 2-10. Οι γηπεδούχοι πίεζαν στο μισό γήπεδο προσπαθώντας να δημιουργήσουν παγίδες χωρίς να το καταφέρνουν  και το σκορ ήταν  4-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το προβάδισμα τους χωρίς όμως αυτό να κρατήσει για πολύ αφού δέχτηκαν απάντηση  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-21.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man και συνέβαλλε καθοριστικά στο κακό ξεκίνημα των παικτών της Minerva που δέχτηκαν 11 μαζεμένους πόντους  και το σκορ ήταν 16-32  στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Ermafirst συνέχισαν το σερί τους με νέο σερί 7-0 μη χάνοντας το ρυθμό και διασκεδάζοντας τον αγώνα αφου δέχτηκαν μόνο 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-41

Στο 2ο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός που προσέφερε πρόσφορο έδαφος στους γηπεδούχους να ξεκινήσουν με 10-4 χάρη στο δυνατό τους pressing ώστε να μπορέσουν να μπουν στο παιχνίδι μειώνοντας το σκορ στο 32-45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξαπολύσουν ένα ξέσπασμα που έφερε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43-50.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι το momentum του αγώνα πίεζαν σε όλο το γήπεδο με σκοπό να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο αλλα ένα τρίποντο που δέχτηκαν έφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο ξανά κάνοντας το έργο τους ακόμα πιο δύσκολο. Πλησίασαν ξανά και το σκορ ήταν  53-60 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν ολοκληρωτικά με το πρεσάρισμα που δέχονταν και με σερί 13-0 έχασαν μια νίκη που στο ημίχρονο έδειχνε να είναι στα χέρια τους.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. ( ΠΑΙΚΤΗΣ MINERVA MARINE)