21/06/2022 19:00 Play Off Shipping League A 21/22 40'

Angelicoussis Group137112051
EastMed1010161753

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα Play Off μεταξύ της Αngelicoussis Group και της Eastmed οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-53.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων οργανώθηκαν αμυντικά με σχηματισμό man to man ώστε να προστατέψουν την άμυνα τους στο elimination game που ξεκίνησε. Στην πράξη το μόνο που κατάφεραν ήταν να κρατούν τις ομάδες σε οριακή διαφορά και το σκορ ήταν 9-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως το σκηνικό άλλαξε με την παραγωγικότητα να πέφτει με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι επιτίθονταν με αιφνιδιασμούς κυρίως που ήταν άστοχοι ενώ οι αντίπαλοι τους βασίζονταν στον αργό ρυθμό για να πάρουν το προβάδισμα και το κατάφεραν με το σκορ να γίνεται  13-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Angelicoussis έκαναν σερί 6-0 δείχνοντας πως έχουν παλμό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-20.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι άμυνες ήταν σφιχτές και κατάφερναν παρά τη καλή κυκλοφορία της μπάλας να κλείνουν τους χώρους ως επι το πλείστον και το σκορ ήταν  26-26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκληρό παιχνίδι επικράτησε με τους φιλοξενούμενους με σερί 5 πόντων να αποκτούν μικρό προβάδισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 31-36.

Στο 4ο Δεκάλεπτο, σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού οι κακές επιθετικές επιλογές των γηπεδούχων δεν έμειναν ανεκμετάλλευτες από τους αντιπάλους τους, και το σκορ ήταν  33-41 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι ομάδες πάλεψαν στήθος με στήθος για τη νίκη σε ένα επιθετικό κρεσέντο αλλά όπως στο πρηγούμενο μεταξύ τους παιχνίδι η ομάδα που ήταν μπροστά ευτύχησε να δει τους αντιπάλους να χάνουν κρίσιμες επιθέσεις  και το παιχνίδι να κλείνει με σκορ 51-53.

ΜΑΡΚΕΒΙΤΣΙΟΥΣ Β. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)