11/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 13 40'

Angelicoussis Group187221663
Kyklades Maritime1324201269

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής μεταξύ της  Angelicoussis Group και της Kyklades Maritime οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63-69.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των ομάδων αμυντικά επέλεξαν να έχουν man to man σχηματισμό. Επιθετικά ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος που επέτρεψε στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι να έχει καλό σκορ. Η ομάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι πιο δυναμικά ήταν οι φιλοξενούμενη που με σκορ 0-5 πήρε ένα αρχικό προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ επειδή δέχτηκαν απάντηση με επιμέρους 12-2 το οποίο ήταν και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το σκορ μεταξύ τους ήταν ισόπαλο κρατώντας τη διαφορά στο ίδιο επίπεδο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-13.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι συνθήκες του αγώνα παρέμειναν ίδιες. Το ίδιο όμως δεν ίσχυσε για τον πρωταγωνιστή του αγώνα επειδή οι παίκτες της Kyklades εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και γεμάτοι ενέργεια. Σούταραν με μεγάλη αποτελεσματικότητα οδηγώντας το σκορ στο  23-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου ο ρυθμός τους δεν έπεσε. Είχαν φτάσει το σερί τους στο 11-0 και από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και σοκαρισμένοι περιμένοντας το ημίχρονο να ολοκληρωθεί, ένα ημίχρονο που έκλεισε με σκορ 7-24.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 4 πόντους θέλοντας να δείξουν πως έχουν παλμό. Αυτό το ελπιδοφόρο ξεκίνημα δεν συνεχίστηκε αφού η αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων  ήταν στα ύψη και με νέο σερί 2-11 μεγάλωσαν ακόμη παραπάνω τη διαφορά αφου στο 25ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν  34-48. Στην πορεία ξεκλειδώθηκαν επιθετικά και εκείνοι αλλά δεν μπόρεσαν αντίστοιχα αμυντικά να έχουν τέτοια απόδοση. Κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά αλλα όχι σημαντικά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 47-57.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιμέρους σκορ 9-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα για τη συνέχεια. Οι προηγούμενοι στο σκορ όμως ανέκαμψαν  και το σκορ ήταν 54-62 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία αντεπίθεση και βρέθηκαν στο -5 από τους αντιπάλους τους δείχνοντας πως έχουν μεγάλη δυναμική. Τα χρονικά περιθώρια όμως ήταν περιορισμένα και οι παίκτες της Angelicoussis Group βρήκαν το αναγκαίο σκορ ώστε να μην απειληθεί και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

ΚΟΥΜΠΟΥΡΟΣ Θ. (ΠΑΙΚΤΗΣ ANGELICOUSSIS GROUP)

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)