19/12/2023 19:00 Shipping League 23/24 9 40'

Angelicoussis Group2020141165
Minerva Marine1713131760

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα του Angelicoussis Group απέναντι στην ομάδα της Minerva Marine με 65-60 στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Shipping League A. Έτσι η Angelicoussis Group επανήλθε στις νίκες και με ρεκόρ 3-1 ατενίζει το μέλλον της στην κατηγορία με αισιοδοξία, ενώ η Minerva Marine έπεσε στο 2-3, όμως είναι βέβαιο με την ποιότητα της θα επανέλθει στο δρόμο των επιτυχιών.

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν 7 τρίποντα συνολικά, 4 για την Angelicoussis Group και 3 για τη Minerva Marine (όλα από τον Γεωργαντά) για το 20-17 του δεκαλέπτου. Η Angelicoussis Group συνέχισε στο ίδιο επιθετικό τέμπο, όμως αυτή τη φορά με καλάθια στο ζωγραφιστό. Ο Γεωργαντάς με άλλα 2 τρίποντα κράταγε την ομάδα του σχετικά κοντά στο σκορ (40-30 το ημίχρονο).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερη ένταση και αμυντική προσήλωση και για τις δύο ομάδες. Με τον Μερκεβίτσιους να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα η Angelicoussis Group κράτησε τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (54-43) με την Minerva Marine να κάνει την αντεπίθεση της στην τέταρτη περίοδο αλλά να μην καταφέρνει να φανεί ιδιαίτερα απειλητική με το 65-60 να έρχεται δίκαια για τους γηπεδούχους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μερκεβίτσιους με 25 πόντους με 12/14 δίποντα και 10 ριμπάουντ. Γιαννακόπουλος (9 πόντους και 12 ριμπάουντ) και Μωυσόγλου ακολούθησαν σε απόδοση.

Παππάς Πέτρος (Παίκτης Angelicoussis Group)