64 - 52

07/07/2024 21:45 Shipping League C Playoffs 23/24 40'

Atlantic Bulk Carriers139251764
A-Ships215181752

Ολοκλήρωσε το break  η ομάδα της ATLANTIC BULK CARRIERS (5) νικώντας για δεύτερη φορά με 64-52 την ομάδα της A-SHIPS (4) κατακτώντας έτσι την πρόκριση στην τετράδα της Shipping League C όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της CENTROFIN με φόντο την πρόκριση στον τελικό!

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο πρόσωπα. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και μουδιασμένα τον αγώνα (4-2 το σκορ στο πεντάλεπτο) με την ATLANTIC BULK CARRIERS  όμως γρήγορα να ανεβάζει στροφές, να βρίσκει επιθετικές λύσεις αντίθετα από την A-SHIPS με το δεκάλεπτο να λήγει με 13-2.

Η A-SHIPS άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη και ανέβασε ταχύτητα στην επίθεση. Με τους Αρκουμάνη Γιώργο και Τασιούλη να βρίσκουν ρυθμό και να σκοράρουν από την περιφέρεια η διαφορά έπεσε γρήγορα στον πόντο (16-15)! Η ATLANTIC BULK CARRIERS αντέδρασε και πήρε εκ νέου ένα προβάδισμα 2 κατοχών για το 22-17 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα φανταστικό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο με καταιγισμό τριπόντων (3 σερί και 4 στο σύνολο), καλή κυκλοφορία της μπάλας και όμορφες φάσεις. Και η A-SHIPS είχε υψηλά ποσοστά με τον Τασιουλή να είναι εκπληκτικός με 13 πόντους! Το επιμέρους 25-18 έφερε την ATLANTIC BULK CARRIERS μπροστά με 47-35.

Η A-SHIPS έκανε μεγάλη προσπάθεια για ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχε 4 τρίποντα με μεγάλη ευστοχία, όμως η ATLANTIC BULK CARRIERS έλεγξε το ρυθμό του αγώνα, είχε ηρεμία στο παιχνίδι της, με τη διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους και η νίκη να καταλήγει εύκολα στα χέρια τους.

Τρούπης και Δεδούσης οι κορυφαίοι των νικητών, Λάμπρου, Καρακίτσιος και Θεοδωρόπουλος ακολούθησαν σε απόδοση. Αρκουμάνης Γιώργος και Τασιούλης οι καλύτεροι της A-SHIPS.