55 - 57

19/05/2024 18:30 Commercial League C 23/24 10 40'

AVIN178161455
Bureau Veritas2014101357

Μεγάλη νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπυ της αγωνιστικής αναδείχθηκε η ομάδα του BUREAU VERITAS νικώντας με 55-57 την ομάδα της AVIN. Έτσι ζευγάρωσε τις φετινές της νίκες επί της σπουδαίας αντιπάλους της και με ρεκόρ 10-4 απέχει ελάχιστα από την κορυφή. Η AVIN με ρεκόρ 10-3 είναι ακόμη μπροστά αλλά μία ήττα πλέον θα την ρίξει από την πρώτη θέση!

Πολύ δυνατά στην επίθεση ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα. Ο Ρούσσος με δύο τρίποντα στην αρχή του αγώνα και ο Ξανθόπουλος με τρία στο τέλος του δεκαλέπτου μίλησαν για τις ομάδες τους για το 17-20 του πρώτου δεκάλεπτου.

Δεν γινότανε να συνεχιστεί αυτή η ευστοχία και για τις δύο ομάδες σε όλο τον αγώνα. Η ομάδα της AVIN δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στο δεύτερο δεκάλεπτο, η BUREAU VERITAS με τον Λαγό να πιάνει τρομερή απόδοση με 2 τρίποντα και συνολικά 10 πόντους ανέβασε την διαφορά στο +9 στο ημίχρονο (25-34).

Η AVIN κατάφερε μέσα από την άμυνα της να βρει και ρυθμό στην επίθεση της στο τρίτο δεκάλεπτο. Με καλές άμυνες έκλεισαν την αντίπαλο της και την ίδια στιγμή είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση για το επιμέρους 16-10 που έριξε τη διαφορά στο -3 (41-44).

Πλέον το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Ο Πίτος για την BUREAU VERITAS ήταν αυτός που με τα τρία του καλάθια την κράτησε μπροστά στο σκορ, με την AVIN να προσπαθεί να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη που θα της κλείδωνε την πρωτιά, όμως οι αντίπαλοι της χαμογέλασαν τελικά στο τέλος στις λεπτομέρειες.

Λαγός, Πίτος, Κοκκίνης και Ρούσος με διψήφιους πόντους, οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη. Ξανθόπουλος, Σχινάς και Λύρος οι καλύτεροι για την AVIN.