42 - 57

12/05/2024 21:00 Commercial League C 23/24 4 40'

Boehringer1007131242
AVIN1121042157

Μια σχετικά εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της AVIN με 42-57 επί της ομάδας της BOEHRINGER σε εξ αναβολής αγώνα της έκτης αγωνιστικής της Commercial League C. Έτσι με ρεκόρ 9-2 η AVIN συνεχίζει να κυνηγάει την κορυφή, ενώ η BOEHRINGER με ρεκόρ 2-10 συνεχίζει να μαζεύει εμπειρίες από τη φετινή συμμετοχή της στο πρωτάθλημα.

Με αργό τέμπο και χαμηλό σκορ ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα, επηρεασμένες σαφέστατα από την διακοπή του πρωταθλήματος. Η άμυνα ζώνης της BOEHRINGER δυσκόλεψε την ομάδα της AVIN και με ένα σερί 8-0 πήραν το προβάδισμα με την AVIN να απαντάει με τον Ξανθόπουλο και τον Μάνθιο για το 10-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε την κυριαρχία της AVIN. Μέχρι το δεκαπέντε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ (15-18), όμως εκεί η AVIN ανέβασε την επιθετική της απόδοση, πέτυχε καλάθια από την περιφέρεια αλλά και με αιφνιδιασμούς για το 17-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε την ανατροπή. Και οι δύο ομάδες έριξαν το ρυθμό τους και κάνανε πολλά λάθη, με την BOEHRINGER να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει σε 30-36, χάρη στην καλή της άμυνα και την κακή απόδοση της AVIN.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η AVIN συνήλθε, ξανά πήρε τα ηνία του αγώνα μέσα από την επίθεση της, πέτυχε 3 τρίποντα, έτρεξε ένα σερί 0-10 και ανέβασε και πάλι τη διαφορά, παίρνοντας τελικά μια εύκολη νίκη.

Ξανθόπουλος, Λύρος και Σχινάς οι κορυφαίοι των νικητών, με Μανθιό και Δημόπουλο να ακολουθούν. Ο Σωτηριάδης καλύτερος για την BOEHRINGER.

Δασκαλόπουλος Διονύσης (Αρχηγός BOEHRINGER)