18/02/2024 18:30 Commercial League C 23/24 12 40'

Boehringer23159855
Lavipharm1518161362

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Διπλασίασε τις φετινές της νίκες η ομάδα της LAVIPHARM επί της ομάδας της BOEHRINGER  καθώς μετά το 39-34 του πρώτου γύρου κέρδισε με 55-62 στον δεύτερο γύρο στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής. Με ρεκόρ 5-5 η LAVIPHARM συνεχίζει να ελπίζει για την τετράδα της Commercial League C, ενώ η BOEHRINGER  δεν κατάφερε να κάνει τη δεύτερη σερί νίκη της και με ρεκόρ πλέον 1-6 να βλέπει τις ελπίδες για τετράδα να μειώνονται.

Μεγάλο ντέρμπυ ήταν το παιχνίδι με τη νίκη να κρίνεται πραγματικά στις λεπτομέρειες. Η BOEHRINGER έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο  και ειδικά πρώτο δεκάλεπτο όταν με πιεστική άμυνα man to man, γρήγορες επιθέσεις και ευστοχία από τα 6.75 (πέτυχε 3 τρίποντα) πήρε μια καλή διαφορά 8 πόντων, που θα ήταν και μεγαλύτερη αν η LAVIPHARM δεν είχε και αυτή με τη σειρά της ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου (23-15).

Η LAVIPHARM άλλαξε την άμυνα της σε man to man από τη ζώνη του πρώτου δεκαλέπτου καταφέρνοντας να περιορίσει την επιθετικότητα της BOEHRINGER. Έτσι γρήγορα ισοφάρισε σε 30-30, με τους γηπεδούχους όμως να βρίσκουν κάποιες λύσεις και να παίρνουν εκ νέου ένα μικρό προβάδισμα (38-33).

Η διαφορά έφτασε στους 11 πόντους (46-35) με τη LAVIPHARM να κάνει πολλά λάθη και βιαστικές επιθέσεις. Όμως κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισε για τους φιλοξενούμενους, η BOEHRINGER άρχισε να χάνει επιθέσεις και να βγάζει σημάδια κούρασης. Με ένα επιμέρους 1-14 το δεκάλεπτο έληξε με τη LAVIPHARM να προηγείται με 47-49.

Πλέον η ψυχολογία είχε αλλάξει μεριά με τη LAVIPHARM να πατάει πιο γερά στο παρκέ, η άμυνα της να βγάζει περισσότερη ενέργεια και την BOEHRINGER να μην έχει την απαραίτητη ενέργεια. Έτσι η LAVIPHARM πήρε μια μικρή διαφορά (49-57) που κράτησε μέχρι τέλους.

Αναγνώστου, Χατζηγιάννης και Κορδαλής οι καλύτεροι των νικητών. Δερδενές, Σωτηριάδης και Παπακώστας οι ξεχώρισαν για την BOEHRINGER.