22/06/2023 22:00 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Boehringer159141250
Cepal157101042

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον τελικό της Commercial League C μεταξύ της Boehringer, κατέκτησε το τρόπαιο του πρωταθλητή νικώντας την Cepal Hellas με 50-42.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν ατομική άμυνα ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αργός με τις επιθέσεις να εκδηλώνονται οργανωμένα. Οι ομάδες όπως συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν συνεχώς η μία κοντά στην άλλη με το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 6-5. Στη συνέχεια και οι 2 ομάδες βελτίωσαν την επιθετική τους παραγωγικότητα ισοφαρίζοντας αρχικά στους 11 πόντους 2 λεπτά αργότερα μια κατάσταση που παρέμεινε και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου με καμία από τις 2 να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά (15-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων αντιμετώπιζε δυσκολίες καθώς έμειναν στο μηδέν για πάνω από 5 λεπτά κάτι που επέτρεψε στους αντιπάλους τους με ένα σερί 4 πόντων μέχρι τα μισά της περιόδου να τους καθιστά οδηγούς στον αγώνα. Στο υπόλοιπο όμως το σκηνικό άλλαξε με την ομάδα της Boehringer να κυριαρχεί στο παρκέ και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 24-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν την απόφαση να αλλάξουν την άμυνα τους σε ζώνη. Αυτή τους η επιλογή τους δικαίωσε καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους στο μηδέν και προηγούνταν με 29-23 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, η κάθε πλευρά έβρισκε σκορ σημειώνοντας συνεχόμενα τρίποντα, κάτι που έδωσε προσθέτο παλμό στους παρευρισκόμενους οι οποίοι έβλεπαν τις ομάδες να μάχονται και να δείχνουν τη θέληση τους για την κατάκτηση του τροπαίου. Η τρίτη περίοδος έληξε με τους παίκτες της Boehringer να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη καθώς προηγούνταν με 38-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η πίεση επηρέασε εμφανώς τις εκτελέσεις των παικτών. Παρόλα αυτά οι παίκτες της Cepal μπόρεσαν έστω και λίγο να κατεβάσουν τη διαφορά και με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη το σκορ να είναι 40-36. Στα εναπόμείναντα λεπτά του αγώνα το δράμα έκανε την εμφάνισή του καθώς οι παίκτες της Cepal με αντεπίθεση κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 2 πόντους με 4 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και χάρη σε ένα σερί 4 πόντων απέκτησαν σημαντικό μαξιλαράκι ασφαλείας το οποίο του εξασφάλισε και το πολυπόθητο τρόπαιο.