49 - 33

09/06/2023 20:30 Play Off Commercial League C 22/23 40'

Boehringer111981149
Real Consulting SA1748433

Στον αγώνα μεταξύ της Boehringer και της Real Consulting, οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση στον τελικό με σκορ 49-33.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακίσουν το καλάθι τους. Η ομάδα η οποία επιθετικά είχε καλύτερη απόδοση ήταν η φιλοξενούμενη η οποία βασιζόμενη στις οργανωμένες επιθέσεις της βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 5-12. Στη συνέχεια, επικράτησε ισορροπία στο επιμέρους σκορ μεταξύ των ομάδων το οποίο βοήθησε τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να κρατούν τα ηνία του αγώνα με σκορ 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίζοντας αρκετά πιο συγκεντρωμένα, αντεπιτίθηκαν και με ένα επιμέρους σερί 8-3 κατέβασαν τη διαφορά στο πόντο στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο κρατώντας το ίδιο μομέντουμ και έχοντας και την ψυχολογία, κυριάρχησαν πετυχαίνοντας 7 ακόμα μαζεμένους πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες Boehringer να έχουν κάνει την ολική ανατροπή με ένα επιμέρους σκορ περιόδου 19-4.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώνουν την άμυνά τους που οδήγησε στις λάθος πάσες των αντιπάλων τους. Έτσι η Real Consulting πέτυχε στο 25o λεπτό του αγώνα έχει κατεβάσει τη διαφορά στους 5 πόντους (32-27). Στην πορεία όμως οι παίκτες της Bpehringer βρίσκουν ρυθμό και παράλληλα οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι. Αυτό τους απομάκρυνε από τους αντιπάλους τους καθώς έβλεπαν το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 38-29.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η κούραση και η έλλειψη συγκέντρωσης οδηγησε στις λάθος πάσες και στις 2 πλευρές. Σε αυτό το σημείο καμία από τις 2 ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει με το σκορ να είναι 44-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε μειώσουν σκορ κάτι που τους καταδίκασε στην ηττα.