03/03/2024 18:30 Commercial League C 23/24 13 40'

Bureau Veritas1216101048
Accenture1212181658

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Τεράστια βαθμολογική νίκη πέτυχε η ομάδα της ACCENTURE στην προσπάθεια της για την κατάκτηση της κορυφής της Commercial League C με 48-58 επί της ομάδας της BUREAU VERITAS, ρίχνοντας την από την κορυφή της βαθμολογίας. Μάλιστα κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (3 πόντοι 55-58) και με ρεκόρ 7-3 προσπέρασε την αντίπαλο της που έχει 7-4 και υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν τελείως ισορροπημένο. Και οι δύο επέλεξαν άμυνες ζώνης με την BUREAU VERITAS  να είναι αρκετά άστοχη από την περιφέρεια και την ACCENTURE να κάνει αρκετές λάθος πάσες, με το δεκάλεπτο να λήγει 12-12.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη παρουσία στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκοράροντας με καλάθια από το ζωγραφιστό. Η ACCENTURE δεν της επέτρεψε να ξεφύγει κυρίως χάρη στο γρήγορο μπάσκετ και τους αιφνιδιασμούς, με το ημίχρονο να βρίσκει τη BUREAU VERITAS στο +4 (28-24).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως τα δεδομένα άλλαξαν. Η ACCENTURE ανέβασε την απόδοση της και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και με το επιμέρους 10-18 πήγε στην τελική ευθεία του αγώνα στο +4 (38-42).

Η κυριαρχία της συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο αφήνοντας τους αντιπάλους της χωρίς σκορ για τρία λεπτά με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο + 10 (38-48)! Η  BUREAU VERITAS έβγαλε μια αντίδραση μειώνοντας στο -4 με ένα σερί 6-0 (44-48), με τον Σπανίδη όμως να παίρνει φωτιά (7 σερί πόντοι) δίνοντας στην ACCNETURE  και τη νίκη και τη διαφορά.

Πολυχρονόπουλος, Σπανίδης και Κοψάλης οι καλύτεροι των νικητών, Κοκκίνης και Νικολαρόπουλος για την  BUREAU VERITAS.

Κοκκίνης Γιάννης (Παίκτης Bureau Veritas)