48 - 43

04/04/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 1 40'

Bureau Veritas148111548
MR Healthtech91141943

Στον αγώνα μεταξύ της Bureau Veritas και της Mr Healthtech, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με σκορ 48-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να μπορούν να προσαρμοστούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. Οι ομάδες εκτελούσαν οργανωμένες επιθέσεις με τους φιλοξενούμενους να ευστοχουν σε μεγαλύτερα ποσοστά από τους αντιπάλους τους και να προηγούνται με 5-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες των γηπεδούχων ανέβασαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ανατρέψουν τον αγώνα με 9-7 και στη συνέχεια διατηρώντας τα ίδια επίπεδα, αύξησαν το προβάδισμά τους στους 5 πόντους (14-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Mr Healthech να είναι άστοχοι στις προσπάθειές τους και αυτό να δίνει ένα ψυχολογικό εφόδιο στους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και να προηγούνται με 20-9 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο η μετριότητα κυριάρχησε με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να εκτελούν κακά σουτ και τους αντιπάλους τους να είναι άστοχoi ανεξάρτητα από εκτελέσεις τριπόντων ή αιφνιδιασμόυς. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 22-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Bureau Veritas αποφάσισαν να επιβάλουν ένα πιο γρήγορο ρυθμό στον αγώνα με τους αντιπάλους τους να προσαρμόζονται και να τους ωθούν να βγουν στον αιφνιδιασμό. Αυτά τα 2 συνέβαλλαν στη σημείωση αρκετών πόντων καθώς στο 25ο λεπτό το σκορ ήταν 31-15. Στην πορεία οι λάθος πάσες των γηπεδούχων τις προσπάθειες των αιφνιδιασμών, τους στέρησαν πολύτιμο για αυτούς σκορ. Την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και ευστοχώντας στα τρίποντα που δοκίμασα κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου 33-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι 2 ομάδες, επιτίθονταν με διαφορετικά στυλ. Από τη μία οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αιφνιδιασμούς και οι αντίπαλοί τους οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που ευνοήθηκε από αυτό ήταν η γηπεδούχος ή όποια σημείωσε περίπου όμοιο σκορ με την αντίπαλό της και της επέτρεψε να κρατήσει τη διαφορά σταθερή στα ίδια επίπεδα. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 41-33 στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Mr Healthtech, εκδήλωσαν την τελική τους αντεπίθεση για την επίτευξη της νίκης. Αυτή την προσπάθεια τους κρίθηκε επιτυχημένη αφου, μείωσαν την διαφορά σημαντικά αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από μια ήττα με μικρή διαφορά.