35 - 49

08/06/2023 20:30 Play Off Commercial League B 22/23 40'

Bureau Veritas989935
Plantelt1112131349

στον αγώνα μεταξύ της Bureau Veritas και της Plantelt, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση με σκορ 35-49.

Στη αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Αυτές ήταν οργανωμένες αλλά ταυτόχρονα και αναποτελεσματικές στο να δώσουν σε κάποια από τις 2 πλευρές το προβάδισμα καθώς στα πρώτα 5 λεπτά οι 2 ομάδες ήταν ισόπαλες 6 πόντους. Στη συνέχεια άστοχα σουτ 3 πόντων από τους γηπεδούχους υπήρξε η αιτία που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 9-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Bureau Veritas έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα καθώς ξέφυγαν όντας ελαφρώς καλύτεροι επιθετικά και στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 12-17. Στο υπόλοιπο τα πολλά φάουλ και τα λάθη από τις 2 πλευρές κράτησαν το στάτους του αγώνα σταθερό με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 17-23 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πλευρά της Plantelt, βλέποντας τους αντιπάλους τους να είναι άστοχες προσπάθειές τους εντόπισαν την ευκαιρία να ξεφύγουν και το κατάφεραν με το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα να είναι 21-30. Στην πορεία έκλεισαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τους παίκτες της Bureau Veritas να δοκιμάζουν πολλά σουτ 3 πόντων τα οποία ήταν άστοχα και έτσι δεν κινδύνευαν. Το σκορ στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 26-36.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της φιλοξενούμενης, έχοντας το χρόνο για σύμμαχό τους, εκδήλωναν μεγάλες επιθέσεις προκειμένου να τον ροκανίσουν. Οι αντίπαλοί τους αδυνατουσαν να βρουν τη συνταγή που θα τους επέτρεπε να κατεβάσουν τη διαφορά και έτσι το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 32-42. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το σκορ παρά τα πολλά επιθετικά λάθη στα οποία υπέπεσε η αντίπαλος ομάδα και έτσι κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.