66 - 60

22/06/2022 22:00 Play Off Minor Commercial League 21/22 40'

Bureau Veritas1415201766
ThinkDigital168181860

Στον αγώνα Play Off μεταξύ της  Bureau Veritas και της TDG οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-60.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man ως μέσο οχύρωσης για την πρόκριση σε έναν αγώνα με αργό τέμπο. Αρχικά οι ομάδες εμφανίστηκαν νευρικές κάνοντας λάθη αλλά γρήγορα αυτό άλλαξε με τους παίκτες να είναι εύστοχοι και το σκορ ήταν 10-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με σερί 5 πόντων πήραν κεφάλι στο σκορ αλλά όχι σημαντικό  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν κυρίαρχες και από τα 2 στρατόπεδα περιορίζοντας τις επιθέσεις και το σκορ ήταν  19-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, τα τρίποντα από τη πλευρά των παικτών της Bureau Veritas τους κράτησαν μπροστά και έπαιξαν ρόλο να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 29-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι ομάδες έδειξαν πόσο ισάξιες ήταν ομάδες με ισορροπημένο σκορ μεταξύ τους και δυνατές μάχες και το σκορ ήταν  38-35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σερί 7 πόντων των γηπεδούχων ήταν που έκανε τη διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 49-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο αγώνα έγινε γρήγορος με σκοπό να διασπαστούν οι αντίπαλες άμυνες. Οι προπορευόμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους με σουτ από μέση απόσταση και το σκορ ήταν  55-48 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο αγώνα απέκτησε δραματικό χαρακτήρα με την Bureau Veritas να δείχνει να εξασφαλίζει τη νίκη  αλλά να αποτυγχάνουν να αμυνθούν σωστά. Έτσι χρειάστηκαν βολές και ένα lay up  στο τέλος που έκλεισε τον αγώνα με σκορ 66-60.