38 - 55

19/02/2024 19:30 Commercial League C 23/24 12 40'

Cepal18104638
Cosmote e-Value1213161455

Διπλασίασε τις φετινές της νίκες η ομάδα της COSMOTE E-VALUE επί της ομάδας της CEPAL  καθώς μετά το 51-33 του πρώτου γύρου κέρδισε με 38-55 στον δεύτερο γύρο στα πλαίσια της δωδέκατης αγωνιστικής της Commercial League C.

Με ρεκόρ 6-2 η COSMOTE E-VALUE έχει σιγουρέψει την παρουσία της στην τετράδα κρυφοκοιτάζοντας την κορυφή, ενώ η CEPALμε ρεκόρ πλέον 3-4 να βλέπει τις ελπίδες για τετράδα να μειώνονται.

Και όμως στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της CEPAL έδειχνε ικανή να κάνει την έκπληξη και να πάρει μια μεγάλη νίκη. Με τους Μπεκιάρη και Γιαννάκο να κάνουν μεγάλη εμφάνιση επιθετικά σκοράροντας από την περιφέρεια μεγάλα τρίποντα αλλά και μέσα στη ρακέτα οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-12 και με 28-25 στο ημίχρονο. Η COSMOTE E-VALUE είχε καλή επιθετική συμπεριφορά όμως η άμυνα της δεν κατάφερε να περιορίσει τα ατού των αντιπάλων της και μοιραία βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Η COSMOTE E-VALUE ανέβασε ένταση στην άμυνα της με τη CEPAL να βγάζει νευρικότητα και αστοχία. Στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 4 πόντους όλες με βολές με την COSMOTE E-VALUE να κάνει ένα επιμέρους 4-16 προσπερνώντας με 32-41!

Πλέον η ψυχολογία είχε αλλάξει μεριά με τη COSMOTE E-VALUE να πατάει πιο γερά στο παρκέ, η άμυνα της να βγάζει περισσότερη ενέργεια και την CEPAL να μην έχει την απαραίτητη ενέργεια για να επιχειρήσει την ανατροπή. Έτσι η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει για το τελικό 38-55.

MVP του αγώνα ο τρομερός Ζωγραφάκης με 29 πόντους, με τους Φλόκα και Χατζηθεοδώρου να ακολουθούν. Γιαννάκος και Μπεκιάρης κορυφαίοι για τη CEPAL.