50 - 40

10/03/2024 18:30 Commercial League C 23/24 14 40'

Cordia0816091750
Lavipharm0711121040

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα της CORDIA κερδίζοντας με 50-40 την ομάδα της LAVIPHARM. Η CORDIA με ρεκόρ 1-8 δεν έχει ελπίδες για καλό πλασάρισμα στη βαθμολογία, έδειξε όμως το νόημα του πρωταθλήματος της Commercial League, σημασία έχει ο αγώνας και το παιχνίδι και όχι τόσο οι τίτλοι και οι νίκες! Η LAVIPHARM υπέστη οδυνηρή βαθμολογικά ήττα και με ρεκόρ 6-6 βλέπει την είσοδο στην τετράδα να απομακρύνεται.

Ντέρμπυ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι άμυνες και η αστοχία είχαν τον πρώτο λόγο, με το τέμπο του αγώνα να είναι αργό για το 8-7 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η CORDIA έδειξε καλύτερη εικόνα από την αντίπαλο της, είχε καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση και χάρη σε ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 έκλεισε το  ημίχρονο στο +6 (24-18).

Η LAVIPHARM έβγαλε αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, δείχνοντας να βρίσκει επιτέλους επιθετικό ρυθμό, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα καταφέρνοντας έτσι να ρίξει τη διαφορά στο -3 (33-30).

Όμως η CORDIA ήταν αποφασισμένη να πετύχει την πρώτη της νίκη και το πέτυχε κάνοντας ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο όπου πέτυχε 17 πόντους με πολύ όμορφο επιθετικό μπάσκετ, δέχτηκε μόλις 10, κατακτώντας έτσι και πανηγυρίζοντας μια δικαιότατη νίκη.

Ο Μήσσιας MVP των νικητών με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ. Βγενόπουλος και Γεωργίου άξιοι συμπαραστάτες. Χατζηγιάννης και Μπάκος καλύτεροι για τη LAVIPHARM.