73 - 50

13/02/2019 21:45 Commercial League A 18/19 13 40'

Cosmote e-Value1218172673
Intersport121191850

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της COSMOTE E-VALUE και της INTERSPORT, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλή ενέργεια και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και το σκορ να γίνεται 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο παρέμεινε αργό, οι δύο ομάδες γύρισαν την μπάλα, είχαν καλά ποσοστά και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, αλλά καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ το οποίο (με τρίποντα από τους Μακρή Ι. και Σακαρέλο Κ.) διαμορφώθηκε σε 12 – 12 στο τέλος της περιόδου

Στο υπόλοιπο του αγώνα το τέμπο του αγώνα έγινε πιο γρήγορο κάτι που σαφώς ευνόησε την ομάδα της E-VALUE, οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να παίζουν καλό, ορθολογικό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να έχουν αρκετά κλεψίμματα και επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τους αντιπάλους τους να μένουν κοντά στο πρώτο μισό της  2ης περιόδου, αλλά στην συνέχεια η  E-VALUE συνεχίζοντας να έχει πολύ καλή άμυνα πάνω στην μπάλα και τις πρώτες πάσες κατάφερε πάλι με κλεψίμματα και αιφνιδιασμούς να κάνει ένα run 7 – 0 παίρνοντας για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 23. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της INTERSPORT συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος χωρίς όμως να καταφέρουν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας  περιόδου ενώ παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι παίκτες της E-VALUE να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρράς Χ. με 15 (3) και Ζωγραφάκης Μ. με 14 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πατάγιας Β.. με 24 (1) και Σακαρέλος Κ.. με 15 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσατσής, Εφραιμίδης