20/06/2024 20:15 Commercial League C Playoffs 23/24 1 40'

Cosmote e-Value620151051
Plantelt18951749

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια πολύ δύσκολη νίκη με 51-49 πέτυχε η ομάδα της COSMOTE E-VALUE (4) επί της ομάδας της PLANTELT (5) στον εναρκτήριο αγώνα των play off της Commercial League C. Έτσι η COSMOTE E-VALUE  πήρε την πρόκριση για την τετράδα και περιμένει το νικητή ACCENTURE vs CORDIA για να μάθει τον αντίπαλο της. Η PLANTELT πολέμησε μέχρι τέλους και οι λεπτομέρειες και η τύχη δεν οδήγησαν τη σειρά σε δεύτεροι αγώνα!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τον αγώνα η PLANTELT! Η COSMOTE E-VALUE ήταν τρομερά νευρική και ίσως αγχωμένη (ενδεικτικό το 5/23 βολές!) με αποτέλεσμα να δυσκολεύεται πολύ στο ξεκίνημα να βρει σκορ. Με το Φράγκο να σκοράρει 9 πόντους η PLANTELT πήρε διαφορά από πολύ νωρίς (1-7) για το 6-18 του δεκαλέπτου.

Μια άλλη COSMOTE E-VALUE  εμφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αρχικά γύρισε την άμυνα της σε ζώνη, είχε καλύτερη κυκλοφορία στην επίθεση και βρήκε επιθετικό ρυθμό. Πέτυχε 3 τρίποντα, με την PLANTELT να γίνεται νευρική και να κάνει αρκετά λάθη. Έτσι η διαφορά έπεσε στον πόντο (26-27) στο ημίχρονο.

Η COSMOTE E-VALUE συνέχισε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δύο σερί τρίποντα των Ζωγραφάκη και Φλόκα αλλά και αρκετούς αιφνιδιασμούς πήρε την πρωτοπορία και έχτισε και διαφορά (39-28). Η αποβολή του Ζωγραφάκη της έκοψε το τέμπο, με τη διαφορά να παραμένει κοντά σε διψήφια μεγέθη (41-32).

Η PLANTELT όμως δεν είχε σκοπό να εγκαταλείψει εύκολα τον αγώνα. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και ψυχραιμία στην επίθεση κατάφερε πολύ γρήγορα να γυρίσει τον αγώνα και με ένα επιμέρους 1-9 να μειώσει στον πόντο (42-41). Με τρίποντο του Κοσματόπουλου έφερε τον αγώνα στα ίσα (46-46) με τον Φλόκα να σκοράρει για το 48-46 και το Καλαντζή να πετυχαίνει ένα μεγάλο τρίποντο για το 51-46! Ο Γιαννέλος με τρίποντο μείωσε στο καλάθι (51-49) με τη νίκη να καταλήγει με επεισοδιακό τρόπο και με μεγάλη δυσκολία στην ομάδα της COSMOTE E-VALUE.

Φλόκας, Ζωγραφάκης και Αλεφαντινός οι καλύτεροι για τους νικητές. Κοσματόπουλος, Φουντούκος και Φράγκος ξεχώρισαν για την PLANTELT.

Αλεφαντίνος Γεώργιος (Αρχηγός COSMOTE E-VALUE)