Cosmote e-Value1118101352
ThinkDigital917151758

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της Cosmote e-Value και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι η THINK DIGITAL μπήκε με καλύτερα πατήματα και τελικές επιλογές με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών αλλά στην συνέχεια η e-Value βρήκε και αυτή ρυθμό και ισοφάρισε, με το σκορ να είναι 8 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν και κυριάρχησαν, η παραγωγή πολύ μικρή και από τις δύο πλευρές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες ίδιες και παρέμειναν δυνατές με πολλά φάουλ, τα ποσοστά και πάλι χαμηλά αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από αυτό το παιχνίδι και το σκορ ήταν 18 – 13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τον ρυθμο του αγώνα και βρήκαν λύσεις με γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς και πέρασαν μπροστά, αλλά οι αντίπαλοι τους με run 6 – 0 και buzzer beater τρίποντο του Ταραντόπουλου Χ. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 29 – 26..

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό, ελεύθερο και καλό μπάσκετ, η e-Value διατήρησε προβάδισμα 1 – 2 κατοχών νωρίς στην 3η περίοδο αλλά στην συνέχεια η THINK DIGITAL με καλή παραγωγή από assist έκανε run 0 – 9 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 34 – 30 στα πρώτα 5′ και 39 – 41 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και έβγαλαν μεγάλη ενέργεια τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και έμειναν κοντά, οι γηπεδούχοι άσκησαν full press και το σκορ ήταν 47 – 47 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η ομάδα της THINK DIGITAL ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και με πρωταγωνιστή τον Μαυρίκιο Ν. εδραίωσε μία διαφορά 2 κατοχών, οι παίκτες της e-Value δεν κατάφεραν να το γυρίσουν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Εφραιμίδης, Παλογέλης