62 - 66

11/03/2024 22:00 Shipping League B 23/24 13 40'

Costamare617162362
Spring Marine1713142266

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να μπει στην τετράδα της Shipping League B πέτυχε τη Δευτέρα το βράδυ η ομάδα της SPRING MARINE με 62-66 επί της ομάδας της COSTAMARE. Με το ρεκόρ της πλέον στο 6-4 βλέπει με αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία. Η COSTAMARE για άλλο ένα αγώνα απέδειξε πως είναι πολύ καλύτερη από ότι δείχνει το χαμηλό ρεκόρ της 1-10, χάνοντας στις λεπτομέρειες ακόμη ένα αγώνα.

Η SPRING MARINE μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με γρήγορο και όμορφο μπάσκετ πήρε διαφορά 10 πόντων μόλις στο πεντάλεπτο (2-12), με τη COSTAMARE να δείχνει μέτριο πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο (6-17).

Η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (13-25) με την COSTAMARE να αλλάζει την άμυνα της σε ζώνη και να δημιουργεί προβλήματα στους αντιπάλους της καταφέρνοντας να μειώσει σε 23-30 στο ημίχρονο.

Με τον Ζάβρα να κάνει ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε τους 12 από τους 14 πόντους του, η SPRING MARINE κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά 3 κατοχών με την COSTAMARE να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να δείχνει ικανή για την ανατροπή (39-44).

Το τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο ήταν αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ. Η COSTAMARE είχε αποκτήσει ρυθμό στην επίθεση και πολέμησε με όλες τις δυνάμεις της για την ανατροπή, σκοράροντας 23 πόντους! Όμως η SPRING MARINE είχε τον Μυτιληναίο που ήταν άποντος για τρία δεκάλεπτα να πετυχαίνει 14 πόντους με 4 τρίποντα σε δέκα λεπτά σε μια εκπληκτική παράσταση, οδηγώντας εκ του ασφαλούς στη νίκη την ομάδα του.

Ζάβρας με 27 πόντους MVP του αγώνα, ο Μυτιληναίος εκπληκτικός στο τέταρτο δεκάλεπτο! Ο Javier με 29 πόντους και ο Χαρίτος με 16 οι καλύτεροι για τη COSTAMARE.