28/11/2023 19:00 Shipping League B 23/24 4 40'

Spring Marine812171350
Costamare91910543

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της Spring Marine και της Costamare οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 50-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των δύο πλευρών προσπάθησαν να επιβάλουν ένα γρήγορο ρυθμό, με τις άμυνες όμως να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ του πρώτου 5λέπτου να βρίσκεται χαμηλά (0-2). Το τέλος της περιόδου βρήκε την ομάδα των φιλοξενουμένων να προηγείται με μόλις ένα πόντο (8-9).

Στο πρώτο μισό του 2ου Δεκαλέπτου, η εικόνα παρέμεινε η ίδια με τις 2 ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά στην πορεία οι δύο επιθέσεις βελτιωθηκαν, βοηθώντας κυρίως τους φιλοξενούμενους να ανεβάσουν ταχύτητα στο παιχνίδι τους, και να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 12-19 με το ημίχρονο να λήγει με διαφορά 8 πόντων (20-28).

Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν σειρά των γηπεδούχων να αντιδράσουν, μειώνοντας τη διαφορά με πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Α., και με το σκορ πριν κλείσει η περίοδος να βρίσκεται στο 37-38 υπέρ της ομάδας της Costamare, όλα έδειχναν οτι ο αγώνας θα είναι οριακός.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο οι σκληρές μάχες ήταν ο κανόνας, με τις 2 ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και την Spring Marine να περνάει μπροστά με τρεις πόντους διαφορά στο πρώτο 5λεπτο (43-40) Στην συνέχεια κατάφερε να επιβάλει ακόμη περισσότερο τον ρυθμό της, και με συνεχόμενους αναπάντητους πόντους οι γηπεδούχοι κατάφερα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 50-43.