18/05/2023 22:00 Shipping League B 22/23 15 40'

Costamare101091948
Spring Marine816211257

GAME  RECAP

Στον αγώνα μεταξύ της Costamare και της Spring Marine, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 48-57.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν οργανωμένες με την ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα να είναι η γηπεδούχος που στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10-4. Στη συνέχεια όμως η απόδοση των γηπεδούχων έπεσε ο οδηγώντας τους αστοχία. Η πλευρά της Spring Marine το εκμεταλλεύτηκε και με ένα σερί 4 πόντων μείωσε σε 10-8 το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες θέλησαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ με καμία από τις 2 να μην μπορεί να κάνει τη διαφορά. Το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 15-13. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενοι πετώντας την απόδοσή τους εξαπέλυσαν μια αντεπίθεση στην οποία έβγαλαν πολύ όρεξη ακόμα και στα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι αντέστρεψαν τις ισορροπίες του αγώνα και προηγούνταν με 20-24 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σχετικό παρέμεινε ίδιο με την πλευρά της Spring Marine να συνεχίζει την καλή της απόδοση  μέσα απο ωραίες συνεργασίες και γρήγορες επιθέσεις τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους υπέπεσαν διαρκώς σε λάθη και λοιπόν τη διαφορά σε βάρος σου να ανοίγει. Το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν 22-34. Στην πορεία αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εντοπίσουν τα δικά τους προβλήματα, η άμυνά τους εξακολουθούσε να είναι ευάλωτοι 29-45.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι οργανωμένες επιθέσεις και τα πολλά σουτ για 3 πόντων έδειχναν καλή μέθοδος για να βελτιώνει το σκοράρισμα της η γηπεδούχος ομάδα. Η διαφορά όμως που είχε να καλύψει ήταν μεγάλη με το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα να είναι 37-53. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Costamare βρήκαν την ευκαιρία να εκεμταλευτούν την αντίπαλη χαλαρότητα και να χάρη σε ένα σερί 11-4 κατέβασαν την διάφορα σημαντικά.