61 - 51

10/05/2024 22:00 Shipping League B 23/24 4 40'

Danaos221120861
Starbulk71961951

Μια σχετικά δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της DANAOS με 61-51 επί της ομάδας του STARBULK  βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 7-6 και διατηρώντας τις ελπίδες της για την τετράδα της Shipping League B. Η STARBULK με ρεκόρ πλέον 4-7 βλέπει τις ελπίδες της για την τετράδα να απομακρύνονται.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η DANAOS την αναμέτρηση, με τη διακοπή του Πάσχα να την αφήνει τελείως ανεπηρέαστη! Με δυνατές άμυνες και καλή κυκλοφορία στην επίθεση ξεκίνησαν με 10-0 τον αγώνα και 22-7 το δεκάλεπτο  με τους Παπαγεωργίου και Γλυκόπουλο να κυριαρχούν στην επίθεση.

Η STARBULK άλλαξε τελείως πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως μέσα από την ένταση της στο αμυντικό κομμάτι. Με πολλά φάουλ και δυνατή άμυνα κατάφερε να ανακόψει το ρυθμό της DANAOS και να αρχίσει να ρίχνει τη διαφορά. Με τον Χριστοδούλου να σκοράρει στην επίθεση έκαναν ένα επιμέρους 11-19 για το 33-26 του ημιχρόνου.

Όμως η DANAOS έδειξε εκ νέου το καλό της πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Η παύση του ημιχρόνου τη βοήθησε να ανακτήσει την ηρεμία της και με πίεση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση έκανε ένα 14-3 για το 47-29 σε πέντε λεπτά καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση νίκη. Η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους (53-32) στο τέλος του δεκαλέπτου, με την STARBULK να κάνει μεγάλη προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 5 τρίποντα, τα 4 μάλιστα σερί, αλλά να μην έχει το χρόνο να κάνει την ανατροπή, μειώνοντας όμως τη διαφορά στο 61-51.

Κορυφαίος ο Γλυκόπουλος με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Παπαγεωργίου, Σκιάνης και Κορακίδης ακολούθησαν σε απόδοση. Ο Χριστοδούλου καλύτερος για τη STARBULK.