Danaos2220202587
Erma First913131348

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Δαναός και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 87-48.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων ξεκίνησαν να αμύνονται με σχηματισμό ζώνης ως μέσο απόκρουσης των οργανωμένων επιθέσεων. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι ήταν η γηπεδούχος όπου πήρε ένα μικρό προβάδισμα και το σκορ ήταν 8-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τόσο την αμυντική όσο και την επιθετική τους συγκέντρωση. Η άμυνα τους ήταν κακή και τα σούτ τους ήταν ως επι το πλείστον μακρινά και βιαστικά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-9.

Στο 2o δεκάλεπτο, το τέμπο ήταν γρήγορο και δυσκόλευε την σωστή λειτουργία των παικτών της Ermafirst που είχαν αστοχία και ταυτόχρονα αμυντικά αδυνατούσαν να περιορίσουν το παθητικό τους και το σκορ ήταν 34-15 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το σκορ ήταν ισορροπημένο ανάμεσα τους με επιμέρους σκορ 8-7 αφού ήθελαν να αναδιοργανωθούν στο ημίχρονο με αυτό  να κλείνει με σκορ 42-22.

Στο 2o ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να μειώσουν το σκορ με τις λάθος πάσες των αντιπάλων τους να δρά υπέρ τους αλλά όχι αρκετά ώστε να γίνουν απειλητικοί και το σκορ ήταν 49-31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το σκηνικό συνεχίστηκε με τους παίκτες της Δαναός να εκδηλώνουν κακές επιθέσεις αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 62-35.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με όπλο το γρήγορο ριμπάουντ και το τρέξιμο σε αιφνιδιασμούς ανέβαζαν την υπερ τους διαφορά διευκολύνοντας την νίκη τους  και το σκορ ήταν 79-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η κούραση των 6 παικτών που εκπροσώπησαν την Ermafirst ήταν εμφανής αφού δεν είχαν τα αποθέματα ενέργειας να αμυνθούν και έτσι δεν μπόρεσαν να μειώσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 87-48.