65 - 46

28/02/2024 20:30 Super League 23/24 11 40'

Deloitte1919141365
Novibet10207946

Σημαντική νίκη για την ομάδα της DELOITTE απέναντι στην πάντα επικίνδυνη ομάδα της NOVIBET με το τελικό 65-46 να φανερώνει πως η νίκη ήρθε χωρίς πολύ άγχος. Με ρεκόρ 8-1 η  DELOITTE καλπάζει προς την κορυφή της Super League. Η NOVIBET με αρκετά προβλήματα και πολλές απουσίες έχει ρεκόρ 3-7 και πολύ δύσκολα θα προλάβει την είσοδο στην τετράδα.

Η DELOITTE ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και πήρε ένα προβάδισμα από την αρχή (12-5 στο πεντάλεπτο). Ο Τσίτουρας της NOVIBET με δύο τρίποντα κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ, με τον Παπαδάκη της DELOITTE να πετυχαίνει 10 πόντους για το 19-10 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η NOVIBEΤ είχε ένα πολύ καλό επιθετικό δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Τσίτουρα να πετάει φωτιές με 15 πόντους κατάφερε να κερδίσει στο επιμέρους δεκάλεπτο με 19-20, με τη DELOITTE να βρίσκει εύκολες λύσεις στην επίθεση της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η DELOITTE αύξησε την ένταση στην άμυνα της, πιέζοντας τον Τσίτουρα, έλεγξε το τέμπο του αγώνα και με το 14-7 ανέβασε τη διαφορά στο +15 (52-37) κλειδώνοντας στην ουσία τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρά τις προσπάθειες των παικτών της NOVIBET, η διαφορά δεν έπεσε με τη νίκη να έρχεται αρκετά εύκολα.

Παπαδάκης, Τσάτσος και Χατζής κορυφαίοι για τους νικητές με 20,11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Μια επίθεση μόνος του ο Τσίτουρας με 34 από τους 46 πόντους της ομάδας του.