76 - 66

04/12/2023 22:00 Super League 23/24 5 40'

Deloitte2119152176
Σκλαβενίτης725191566

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, μεγάλους πρωταγωνιστές, πάθος για τη νίκη και όμορφες φάσεις η ομάδα της DELOITTE πήρε τη  νίκη με 76-66 επί της ομάδας του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της SUPERLEAGUE. Έτσι η ομάδα της DELOITTE έκανε το 3-1 και επανήλθε μετά την ήττα της από το Σ.Υ.Τ.Α. Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ πολέμησε να πάρει τη σπουδαία νίκη, όμως το μικρό ρόστερ (7 παίκτες) δεν τους επέτρεψε να τα καταφέρουν.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα της DELOITTE. Από το αρχικό 2-3 τρέξανε ένα σερί 13-0, χάρη στην πιεστική τους άμυνα και το γρήγορο τέμπο στην επίθεση κάνοντας το 15-3. Το δεκάλεπτο τελικά έληξε με 21-7, με τον Γιοβάννη να έχει και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Πραγματικά άλλη ομάδα ήταν ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Δανακούρτη να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας 17 πόντους η ομάδα του Ασημακόπουλου έκανε φοβερό come back. Αρχικά με τρίποντα του Παπαντωνίου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (34-11) με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να ανεβάζει την ένταση στην επίθεση και με ένα σερί 0-10 να μειώνει. Το επιμέρους 19-25 του δεκαλέπτου φανερώνει το υψηλό επιπέδου μπάσκετ και από τις 2 ομάδες (40-32).

Ο ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ συνέχισε δυνατά και στην επανάληψη. Για πέντε λεπτά η διαφορά είχε διατηρηθεί μεταξύ 8-10 πόντων, όμως 2 τρίποντα των Κυρίτση και Γιοβάννη την έριξαν στο -3 (51-48) με το 55-51 του δεκαλέπτου να μας προετοιμάζει για μεγάλη μάχη.

Η ομάδα της DELOITTE όμως κατάφερε να δείξει το καλό της αμυντικό πρόσωπο στην τέταρτη περίοδο, να βγάλει πολύ ένταση στην επίθεση, με τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ να βγάζει και σημάδια κόπωσης από την υπερπροσπάθεια για την ανατροπή από το -23. Οι Παπαντωνίου και Τσάτσος έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη που ήρθε φυσιολογικά παρά την προσπάθεια του Δανακούρτη.

Καλύτεροι για τους νικητές οι Παπαδάκης, Μενάγιας, Παπαντωνίου και Τσάτσος, είχαν όλοι τους διψήφιους πόντους. Εκπληκτικός και κορυφαίος του  αγώνα ο Δανακούρτης που πέτυχε 38 πόντους σε τρία δεκάλεπτα. Βοήθησε και ο Γιοβάνης με 18 πόντους.