58 - 40

17/02/2022 22:00 Elite League 21/22 10 40'

Deloitte1610161658
FlexFin74151440

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της Deloitte και της Flexfin  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-40.

Στην αρχή του αγώνα, και τα 2 στρατόπεδα επέλεξαν να παίξουν man to man άμυνα και να εφαρμόσουν γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι. Αυτή η επιλογή, τους οδήγησε σε γρήγορες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς που όμως λειτούργησαν ανασταλτικά στην επίτευξη πολλών πόντων. Χαρακτηριστικά , σημειώθηκαν 9 στα πρώτα 5 λεπτά (6-3). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να βγάζουν στο παρκέ την ποιότητα τους. Ο συνδυασμός κλεψιμάτων και αιφνιδιασμών από τους γηπεδούχους και την πίεση στη μπάλα που εφάρμοσαν τους βοήθησαν να αποκτήσουν μια διαφορά ασφαλείας, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15-7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα επιθετικά και αμυντικά πλάνα παρέμειναν αναλλοίωτα. Το ίδιο συνέβη και με την εξέλιξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αιφνιδιασμούς και κλεψίματα και βρίσκουν σκορ σε βάρος των παικτών της Flexfin που έκαναν αρκετά λάθη, με  το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 26-13. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι, μέσω οργανωμένων επιθέσεων έκαναν προσπάθειες να μειώσουν αφού κατάφεραν να βελτιώσουν και την άμυνα τους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-22.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες της Deloitte εμφανίστηκαν φουριόζοι να αυξήσουν το υπερ τους προβάδισμα. Αμύνθηκαν με πάθος σε όλο το γήπεδο και συνέχισαν τους αιφνιδιασμούς και τα κλεψίματα φτάνοντας στο +17 στα πρώτα 5 λεπτά (40-27). Στην πορεία ακολούθησαν 3μιση λεπτά χωρίς σκορ καθώς δεν ήταν δυνατό οι ομάδες να συνεχίσουν τόσο δυνατά για αρκετό χρόνο και να αλληλοεξουδετερώνονται με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42-26.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερι 6 πόντων με σκοπό να στείλουν μήνυμα ότι δεν δέχονται αμφισβήτηση για το ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα όντας μπροστά με 52-29 στο 35ο λεπτό . Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και έδωσαν λεπτά σε παίκτες με λιγότερο χρόνο συμμετοχής να βοηθήσουν τη συνολική προσπάθεια απέναντι σε μια ομάδα που είχε ελάχιστα περιθώρια rotation και αδικούνται από τη τελική διαφορά βάση της προσπάθειάς τους.