49 - 43

25/11/2021 22:00 Elite League 21/22 4 40'

Deloitte1212141149
Loreal9916943

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της  DELOITTE και της LOREAL οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 43.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε πως και οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ανάσες επιλέγοντας να κρατήσουν γρήγορο το ρυθμό του παιχνιδιού.Η μπάλα κυκλοφορούσε γρήγορα και από τις δύο ομάδες και τα λάθη είχαν περιοριστεί στο ελάχιστο. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι επέλεξαν άμυνα ζώνης ωστόσο οι γηπεδούχοι εντόπισαν τα κενά και κατάφεραν να βρουν το δρόμο τους προς το καλάθι ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού με σκορ 12 – 9.

Με τις δύο ομάδες να έχουν ζεσταθεί στο πρώτο δεκάλεπτο η δεύτερη περίοδος ακολούθησε περίπου το ίδιο γρήγορο τέμπο με ακόμα πιο γρήγορο ρυθμό. Το σκορ δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις ωστόσο οι γηπεδούχοι για το μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου είχαν καταφέρει να διατηρήσουν ένα μικρό προβάδισμα.Οι άμυνες και από τις δύο πλευρές ήταν αρκετά σκληρές και πολύ πιεστικές προσπαθώντας να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό που καθόριζε η επίθεση.Η περίοδος αυτή κρίθηκε κοντά στο καλάθι με τους ψηλούς να πρωταγωνιστούν και το σκόρ του πρώτου ημιχρόνου  να διαμορφώνεται σε  22 – 18

Μετά την σύντομη διακοπή του ημιχρόνου και τις εντολές  των προπονητών τους οι παίκτες των δυο ομάδων μπήκαν για ακόμα μια φορά στο παρκέ  με σκοπό να φύγουν με το ροζ φύλλο.Οι γηπεδούχοι παίζοντας απλό αλλά αποτελεσματικό μπάσκετ κατάφεραν για ακόμα μια φορά να διατηρήσουν την μικρή διαφορά των δυο προηγούμενων περιόδων. Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλή άμυνα και τρέχοντας όσο το δυνατόν περισσότερο στην επίθεση δεν επέτρεψαν ούτε για λίγο στους γηπεδούχους να πάρουν ανάσα και να κερδίσουν μια διαφορά ασφαλείας.Η Τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με σκορ 43 – 38.

Όπως είναι αναμενόμενο σε όλα τα ντέρμπι ο νικητής του αγώνα έπρεπε να κριθεί στην τέταρτη περίοδο. Για ακόμα μία φορά οι ψηλοί  και των δύο ομάδων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και με πολύ καλές συνεργασίες (hi- low) κατάφερνε η μπάλα να φτάσει κοντά στο καλάθι.Μόλις 24’’ πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 47-43 και οι παίκτες τις LOREAL είχαν ακόμα μια ελπιδα μέχρι το σημείο που ο Σαρλής πέτυχε τους δυο τελευταίους πόντους του αγώνα και επισφράγισε την νίκη για την ομάδα του ολοκληρώνοντας τον αγώνα  με τελικό σκορ 49 – 43 και μια πολλή καλή εμφάνιση και από τις δυο ομάδες.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Γέρος