38 - 42

14/05/2022 14:00 Elite League 21/22 9 40'

Deloitte11715538
OTE Cosmote104121642

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της  Deloitte και της Cosmote 1  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-42.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι είχαν αμυντικό σχηματισμό man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνη. Στη πράξη αυτό λειτούργησε για αμφότερες που έκλειναν τους χώρους και ανάγκαζαν τους αντίπαλους παίκτες να εξαντλούν το χρόνο και ταυτόχρονα να είναι και άστοχοι και το σκορ ήταν  7-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες συνέχιζαν να παίζουν με ποιότητα έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας και κάνοντας έξυπνες πάσες με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι άμυνες συνέχισαν να παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο και να κρατούν το δείκτη του σκορ σε χαμηλό επίπεδο και να αναγκάζουν την κάθε ομάδα να κυκλοφορεί την μπάλα στη προσπάθεια να βρει χώρους.  Το σκορ ήταν 16-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το σερί 7 πόντων από την αρχή του δεκαλέπτου με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν την περίοδο με 0-4. Γενικότερα η Deloitte έδειχνε να είναι πιο αποτελεσματική στο παρκέ που τους έδινε το προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-14.

Στο 3ο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους με σερί 5 και 4 πόντων να χτίζουν διαφορά υπερ τους δίνοντας τους ένα δυναμικό προβάδισμα και το σκορ ήταν 27-18 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων τους έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες που τους έδιναν το σκορ που γενικά έλειπε σε όλο τον αγώνα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-26.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Cosmote ανέβασαν την απόδοση τους και μπήκαν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα με επιμέρους σκορ 2-6 έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στον αγώνα  και το σκορ ήταν  35-32 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έχαναν τα σουτ και έκαναν λάθη που τους έβαλαν και σε θέση να κυνηγούν το σκορ 35-37. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι είχαν τη ψυχραιμία να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα παρά το τρίποντο που δέχτηκαν αμέσως μετά παίρνοντας το προβάδισμα στο καλύτερο σημείο του αγώνα.