DEREE – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

11/11/2017 17:00 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα μεταξύ του DEREE και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα αλλά παράλληλα ήταν νευρικές, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά ο ρυθμός ανέβηκε με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και το σκορ ήταν 8 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά την μπάλα στο μισό αλλά οι αντίπαλοι τους έδειξαν καθαρό μυαλό και προσπάθησαν να κοντρολάρουν το τέμπο όμως το Deree με 2 τρίποντα των Κουβούση Σ. και Αντωνόπουλου Φ. διατήρησε το προβάδισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα το Deree άσκησε full press, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει φρενήρη ρυθμό, ο ΔΣΑ αντέδρασε και πάλι καλά και έμεινε κοντά, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έβγαλαν μεγάλη ενέργεια αλλά παράλληλα έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη και το σκορ ήταν 22 – 19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν σετ κυρίως επιθέσεις, έψαξαν τους ελεύθερους παίκτες και βελτίωσαν τα ποσοστά τους, οι γηπεδούχοι όμως επέβαλαν και πάλι γρήγορο ρυθμό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 26.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με assist του Κυριάκου Α. και τρίποντο του Μίντζια Α. ο ΔΣΑ μείωσε σε 5 πόντους, με τον Κυριάκου Α. να δείνει πολλές 2ες επιθέσεις στην ομάδα του από επιθετικά ριμπάουντ, το Deree χαρακτηρίστηκε από χαμηλά ποσοστά και ο ΔΣΑ με assist του Καραμπά Φ., τρίποντο του Ρούσσου Ν. και αμέσως μετά βολή του Μιντζιά Α. ισοφάρισε σε 38 – 38 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε αργό ρυθμό με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να βασίζονται κυρίως σε προσωπικές ενέργειες χωρίς να έχουν σημαντική παραγωγή από assist, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με assist του Καραμπά Φ. και σουτ του Παπαδάκου Λ. πέρασαν μπροστά στο σκορ, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, το Deree βελτιώθηκε αισθητά στις οργανωμένες επιθέσεις του, ο ΔΣΑ συνέχισε να κυριαρχεί στα επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 47 – 48.

Στο 4ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με το καλημέρα και πάλι με καλάθι από assist πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, οι αντίπαλοι τους άσκησαν και πάλι full press, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες, με 7 σερί πόντους από τον Κουβούση Σ. έμειναν κοντά και με τρίποντο από τον Αντωνόπουλο Φ. και αμέσως μετά με καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον ίδιο το σκορ διαμορφώθηκε στο 59 – 55 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΔΣΑ συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και οι παίκτες του Deree συνέχισαν το run και έχοντας σαφώς πιο φρέσκα πόδια και περισσότερη ενέργεια κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά 2 κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντουρισιτς Φ. με 20 (1) και Κουβούσης Σ. με 12 (2), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΣΤΑΜΟΛΕΚΑΣ Γ. με 18 (1) και ΜΙΝΤΖΙΑΣ Α. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Γριβα