70 - 64

12/06/2018 20:30 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Deree1716181970
Eurobank1720161164

Την μεγάλη πρόκριση στον τελικό πήρε το Deree που κατάφερε να κάμψει για 2η φορά την αντίσταση της Eurobank, παίρνοντας το ροζ φύλλο ξανά με 70-64, όπως και στον 1ο αγώνα. Στον τελικό θα συναντήσει τον Τοξότη Πεύκης με φόντο την κούπα. Η Eurobank θα περιοριστεί στην μάχη της 3ης θέσης και θα μείνει με την πικρία, ότι αν ήταν λίγο πιο τυχερή και στα 2 ματς, θα μπορούσε να είχε άλλη τύχη η σειρά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να μπαίνουν συγκεντρωμένα. Η Eurobank προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον δημιουργικό οίστρο του Μυλωνά και την υπεροχή του Χεργκελέτζη στην ρακέτα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα με 9-13, αλλά το Deree αντιπαρέβαλε την φοβερή εκρηκτικότητα των παιχτών της και ιδιαίτερα του Ντούρισιτς και κατάφερε να κλείσει ισόπαλα την πρώτη περίοδο με 17-17. Στην 2η περίοδο, η Eurobank συνέχισε με τους ίδιους πρωταγωνιστές να κρατάει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το Deree βρίσκοντας κι άλλους παίκτες που βγήκαν μπροστά, όπως ο Κουβούσης κι ο Αντωνόπουλος, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με 30-26. Οι φιλοξενούμενοι όμως με την εμπειρία τους, έτρεξαν στα τελευταία λεπτά ένα επιμέρους σκορ, 11-3 και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 4 πόντων (33-37).

Στην 3η περίοδο, ο Χεργκελέτζης ξεκίνησε το ίδιο ζεστός και με τον Δοροβίτσα να ευστοχεί σε τρίποντο, έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στους 7 (41-48). Οι παίκτες του Deree όμως είχαν ξανά τον τρόπο να αντιδράσουν και με ένα σερί 9-0 δια χειρός Κουβούση και Ευφραιμίδη, πέρασαν μπροστά με 50-48. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν με ένα καλάθι διαφορά μπροστά στην τελευταία περίοδο (51-53). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και κάνοντας ένα σερί 8-0, έκαναν το 59-53, βάζοντας πλέον και την νεανική εξέδρα στο παιχνίδι, δίνοντας πλέον φτερά στα πόδια των παικτών του Deree. Η Eurobank όμως με την εμπειρία των παικτών της, όχι μόνο κατάφερε να φέρει στα ίσα το ματς με 59-59, αλλά μετά από λίγο πέρασε και μπροστά με 61-62, 3 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Στην συνέχεια, ακολούθησαν 2 καλάθια από Ραλλάκη κι Αντωνόπουλο για το 66-62 των γηπεδούχων, δίνοντας πλεονέκτημα στα τελευταία 2 λεπτά. Ένα λεπτό πριν την λήξη ο Μυλωνάς έφερε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του (66-64), αλλά στην συνέχεια έγινε η φάση που μάλλον έκρινε και τον αγώνα. Ο Ντούρισιτς στα 40΄΄ κέρδισε φάουλ, ευστοχώντας μόνο στην πρώτη βολή, αλλά ο Κουβούσης ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ κι ευστοχώντας από κοντά, έκανε το 69-64, δίνοντας τεράστιο αβαντάζ για την νίκη. Στα 28΄΄ ο Χεργκελέτζης αστόχησε και στις 2 βολές, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη. Μια βολή του Ντούρισιτς διαμόρφωσε και το τελικό 70-64, με τους παίκτες του Deree να γίνονται μια αγκαλιά για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Πρωταγωνιστές σε μια τέτοια πρόκριση, σίγουρα είναι όλοι στην ομάδα, αλλά ο Ντούρισιτς ξεχώρισε ως πρώτος σκόρερ με 19π., ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κουβούση κι Ευφραιμίδη με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα και τον Ραλλάκη να κάνει θραύση με 7 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, η Eurobank είχε τους συνήθεις υπόπτους, τον Μυλωνά και Χεργκελέτζη με 23 και 24 πόντους αντίστοιχα, που όμως τελικά δεν ήταν αρκετοί για την νίκη.

Διαιτητές : Γιακείμη, Σπυρόπουλος, Αντωνιάδης