72 - 64

13/04/2019 15:30 Elite League 18/19 18 40'

Deree1619112672
Τοξότης2012191364

Στον Αγώνα μεταξύ του DEREE και του ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα αλλά ο ΤΟΞΟΤΗΣ με 6 σερί πόντους του Παππά Β. κυριάρχησε στην ρακέτα και πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 5 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου επικράτησε γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι, οι παίκτες έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, οι φιλοξενούμενοι ευνοήθηκαν από αυτό και με αιχμή τον Κερατσά Κ. πήραν διαφορά 10 πόντων αλλά το DEREE αντέδρασε στα τελευταία 2 λεπτά και μάζεψε την διαφορά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 20.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 35 – 32 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 46 – 51 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο ο ΤΟΞΟΤΗΣ γύρισε σε άμυνα ζώνης 2 – 3, οι επιθέσεις έγιναν πιο αργές, καμμία ομάδα και πάλι δεν κατάφερε να ξεφύγει και το σκορ ήταν 55 – 57 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά  του αγώνα με τρίποντο του Ελέζογλου Δ. το DEREE πήρε το προβάδισμα αλλά ο ΤΟΞΟΤΗΣ αντέδρασε και πάλι τρέχοντας σε αιφνιδιασμούς και με σερί 0 – 4 το σκορ έγινε 58 – 61 με 3 λεπτό για λήξη, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του DEREE κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τρίποντο του Αγγέλη Α., πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και συνολικό run 14 – 3 πήραν διαφορά 3 κατοχών, την οποία διατήρησαν έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τηγάνης Ι., Ιασωνίδης