06/06/2019 21:15 Play Off Elite League 18/19 40'

Team1234OTT
Deree14151126874
Kaizen Gaming15132018672

Σε ένα απίθανο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η ομάδα του DEREE υπέταξε την αντίσταση της ομάδας της STOIXIMAN με 74-72 και έκανε το πρώτο βήμα για να προκριθεί στον τελικό και να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλητή! Η STOIXIMAN έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας καθώς έφτασε πολύ κοντά στη νίκη παρά τον τραυματισμό και την απουσία από το τελευταίο δεκάλεπτο και την παράταση του καλύτερου της παίκτη Παπαδόπουλου. Όπως όμως είχε κερδίσει το 1ο ματς της σειράς με τα ΕΛ.ΠΕ (τρίποντο Πιαλόγλου)  έτσι τώρα βρέθηκε στην απέναντι όχθη καθώς είδε τον Ελέζογλου να ισοφαρίζει με τρομερό τρίποντο στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Οι δύο ομάδες ακολούθησαν διαφορετική φιλοσοφία στην άμυνα τους. Οι πρωταθλητές man to man με μεγάλη πίεση πάνω στην μπάλα και στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σε όλο το γήπεδο, με σκοπό να εκμεταλλευτεί την αθλητικότητα και ενέργεια των παικτών της. Από την άλλη η STOIXIMAN έπαιξε ζώνη σε όλο το ματς, κλείνοντας τους διαδρόμους στην ρακέτα της. Και οι δύο ομάδες πήρανε καλό βαθμό στην αμυντική τακτική τους περιορίζοντας σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους.

Το DEREE με την δύναμη της έδρας τους και τον ενθουσιασμό τους ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση. Τα 2 τρίποντα του Ελέζογλου και τα μπασίματα των Γερονίκο και Αντωνόπουλο τους έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων (9-4, 12-7 και 14-9), με τη STOIXIMAN να στηρίζεται κυρίως σε Παπαδόπουλο, Κουτσουβα και Πιαλόγλου για να καλύψει τη διαφορά και να περάσει και μπροστά στη λήξη του δεκαλέπτου (14-15).

Πόντο πόντο και κατοχή κατοχή πήγαινε το 2ο δεκάλεπτο. Το DEREE ασκούσε μεγάλη πίεση πάνω στην μπάλα και δυσκόλευε την επίθεση της STOIXIMAN, όμως κάνανε και εύκολα το φάουλ. Η STOIXIMAN  έχοντας 9/9 βολές στο 2ο δεκάλεπτο (και 2/2 στο πρώτο για το απόλυτο 11/11 του ημιχρόνου) κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ και να ισοσκελίσει την ενέργεια των αντιπάλων της. Το 29-28 του ημιχρόνου ήταν μεν χαμηλό σκορ αλλά προμήνυε μεγάλο ντέρμπυ στην επανάληψη.

Όμοια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο 2ο ημίχρονο. Η STOIXIMAN συνέχισε να είναι εύστοχη στις βολές (6/6), το DEREE συνέχισε να πιέζει καλά μεν αλλά να είναι άστοχο από την περιφέρεια και το σκορ έμενε σε χαμηλά επίπεδα. Ένας μυικός τραυματισμός του Παπαδόπουλου (είχε 21 πόντους στα πρώτα 28 λεπτά) τον έβγαλε εκτός αγώνα με τη STOIXIMAN όμως όχι μόνο να μην χάνει το ρυθμό της αλλά με πρωταγωνιστές τους Τσουκαλά και Τζήμα  έτρεξαν ένα σερί 0-8 κάνοντας το 40-40 σε 40-48 που ήταν το σκορ του δεκαλέπτου.

Το DEREE ανέβασε και άλλο την πίεση του στο 4ο δεκάλεπτο καταφέρνοντας πολύ γρήγορα να καλύψει τη διαφορά (48-50 και 52-51). Η είσοδος του ανέτοιμου Παπαδόπουλου για 3 φάσεις έκανε μάλλον κακό στη STOIXIMAN, όπως και τα νεύρα σε μια απόφαση του διαιτητή που οδήγησαν σε αποβολή του Λάσκαρη (είχε αντιαθλητικό και χρεώθηκε με τεχνική ποινή) και τεχνική ποινή στον πάγκο (56-53). Και όμως η STOIXIMAN έδειξε σθένος και με τρίποντα των Τζήμα και Κουτσουβα έκανε το σκορ 56-61 με 3,05’’ να απομένουν . ο Ελέζογλου με τρίποντο έκανε το 59-61 και ο Κουτσουβας με βολές το 59-63 και ο Πιαλόγλου με ½ το 59-64. Ο Γερονίκος με μπάσιμο έκανε το 61-64 και ο Δασκαλάκης με ½ βολές το 61-65 στο 1,18’’. Ο Κουβούσης μείωσε στο καλάθι (63-65). Στα 22,9’’ ο Πιαλόγλου κέρδισε φάουλ και με ½ βολές έκανε το 63-66 με τον Ελέζογλου να πετυχαίνει ένα πολύ δύσκολο τρίποντο από την γωνία με πίεση για το 66-66 στα 8,6’’. Ο Κουτσουβας αστόχησε στην προσπάθεια που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του με το ματς να οδηγείτε στην παράταση.

Με καλάθι του Γερόνικου το DEREE πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Πιαλόγλου να κάνει το 68-69 με καλάθι και φάουλ. Με ½ βολές έφερε τη διαφορά στους 2 πόντους (68-70) με τους Κουβούση  (δίποντο) και Γερονίκο (καλάθι και φάουλ) να κάνουν το 73-70! Ο Κουτσουβας μείωσε σε 73-72. Ο Αντωνόπουλος έκανε λάθος και η μπάλα πέρασε στην κατοχή της STOIXIMAN με τον Κουτσουβα να αστοχεί σε τρίποντο και τον Κουβούση να κερδίζει φάουλ στα 17,7’’. Με ½ βολές έκανε το 74-72 με τον Κουτσουβα να κερδίζει φάουλ στα 2,3’’. Είχε όμως 0/2 με την επεισοδιακή νίκη να καταλήγει στα χέρια του DEREE..

Οι Μπριασούλης, Γερονίκος και Κουβούσης ξεχώρισαν από το DEREE, MV P όμως ο Ελέζογλου, που είχε 4/5 τρίποντα την ώρα που η υπόλοιπη ομάδα του  DEREE είχε 2/26.

Εκπληκτικός ο Παπαδόπουλος για όσο έπαιξε, βοήθησαν οι  Κουτσουβας, Πιαλόγλου, Δασκαλάκης και Τζήμας.

Διαιτητές : Ναστούλης, Δαλέκος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ελέζογλου Δημήτρης  (Παίκτης DEREE):

” Συναρπαστικό παιχνίδι! Ξεκινήσαμε καλύτερα με ωραίες συνεργασίες και βρήκαμε λύσεις στην επίθεση. Στο 3ο δεκάλεπτο οι επιλογές μας δεν ήταν καλές και καταλήξαμε να βρεθούμε πίσω στο σκορ με 8ποντους. Ευτυχώς ξυπνήσαμε στην τελευταία περίοδο, κυρίως λόγω του full court press που ασκήσαμε και με την βοήθεια κάποιων πολύ κρίσιμων φάσεων ανατρέψαμε το σκηνικό και στείλαμε το παιχνίδι στην παράταση, οπου είχαμε και την ψυχολογία με το μέρος μας, εξ ου και η νίκη στο φινάλε. Συγχαρητήρια στον προπονητή και στους συμπαίκτες μου για την εμφάνιση, αλλά και στην αντίπαλη ομάδα η οποία μας υποχρέωσε να περάσουμε ένα πολύ δύσκολο τεστ. Αναμένουμε με ανυπομονησία το επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας.”

Παυλιάς Δημήτρης (Παίκτης STOIXIMAN) :

” Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι ανάμεσα σε 2 από τις καλύτερες ομάδες για φέτος. Ήτανε ντέμρπι μέχρι το τέλος. Το προσπαθήσαμε, να είμαστε υγιείς αυτό μόνο γιατί είχαμε ένα τραυματισμό, υγεία και στους αντιπάλους. Να γίνει ένα καλό ματς στο Ψυχικό και μετά να έρθουμε ξανά στο DEREE για το 3ο παιχνίδι και ότι είναι να γίνει ας γίνει. “