26/03/2019 22:10 Elite League 18/19 17 40'

Kaizen Gaming132091759
Deree91591750

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της STOIXIMAN επί της ομάδας του DEREE στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της  ELITE LEAGUE! Η ομάδα του Ξηνταβελώνη ήταν απόλυτα προετοιμασμένη για το μεγάλο αυτό παιχνίδι, υποχρέωσε τους αντιπάλους της στην 2η φετινή τους ήττα (και πρώτη μετά την πρεμιέρα της σεζόν) και έδειξε πως είναι έτοιμη για την έναρξη των play off. Tο DEREE από τη μεριά του δεν είχε την απαραίτητη ενέργεια για ένα τέτοιο παιχνίδι, ήταν τρομερά άστοχο από την περιφέρεια και μοιραία δεν κατάφερε να φύγει με ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα!

Πιο δυνατά ξεκίνησε η ομάδα του DEREE την αναμέτρηση, κυρίως στο αμυντικό της κομμάτι. Με τον Αντωνόπυολο και τον Καραγιάννη να σκοράρουν και την άμυνα τους να κλείνουν τα ατού της STOIXIMAN  προηγήθηκαν με 2-7. Η είσοδος του Κουτσουβά έδωσε επιθετική ώθηση στους γηπεδούχους και με πρωταγωνιστή τον ίδιο και τον Παπαδόπουλο ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά κάνοντας το 2-7 11-7! Το δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό 13-9, με τις 2 ομάδες να έχουν συνολικά 0/12 τρίποντα (0/5 και 0/7 αντίστοιχα).

Η επιθετική άνοδος του Τζανή έδωσε άλλη μια επιλογή στους γηπεδούχους με απειλή από την περιφέρεια ενώ η άμυνα ζώνης συνέχισε να κάνει τη ζωή της άστοχης ομάδας του DEREE δύσκολη. Με 2 τρίποντα του Τζανή η διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους (31-19), με τον Αντωνόπουλο να μειώνει με το μοναδικό τρίποντο του DEREE στο 1ο ημίχρονο για το 33-24!

Ένα 7-0 με την έναρξη της 3ης περιόδου έφεραν το +16 (40-24) για τους γηπεδούχους, που ήταν και η μέγιστη διαφορά. Όμως το DEREE εκεί ανέβασε την απόδοση του, πέτυχε κάποια περιφερειακά σουτ και κάνοντας ένα σερί 0-9 μείωσε σε 40-33, πριν ο Κουτσουβάς πετύχει ένα δύσκολο καλάθι για το 42-33.

Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 6 πόντους στην 4η περίοδο (46-40 και 50-44), όμως η κλάση των Παπαδόπουλου και Πιαλόγλου οδήγησαν σε ένα σερί 9-0 που έδωσε οριστικά τη νίκη στη STOIXIMAN. Τα 2 τρίποντα του Ντούρισιτς έριξαν τη διαφορά στους 9 πόντους και βελτίωσε το κάκιστο ποσοστό του DEREE από το τρίποντο.

Οι Παπαδόπουλος, Κουτσουβάς, Πιαλόγλου και Δασκαλάκης οι καλύτεροι για τους νικητές, με τον Παπαδόπουλο να κερδίζει το βραβείο του MVP. Οι Ντουρισιτς και Καραγιάννης ξεχώρισαν από το DEREE.

Διαιτητές : Ορφανός, Δράκος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παυλιας Δημήτρης  (Παίκτης STOIXIMAN):

” Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για εμάς με την 1η ομάδα του πρωταθλήματος. Παίξαμε σοβαρά για 40 λεπτά, με μυαλό, με λίγα λάθη. Ήμασταν ομαδικοί, παίξαμε ένα από τα καλύτερα φετινά μας παιχνίδια. Αν συνεχίσουμε όπως είμαστε έτσι στα τελευταία παιχνίδια θα πάμε όλο και καλύτερα. Υγεία σε όλους.”

Ελέζογλου Δημήτρης  (Παίκτης DEREE) :

Ήταν ένα κακό παιχνίδι για εμάς. Δεν μπορέσαμε σχεδόν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να εφαρμόσουμε το ρυθμό μας όπως είχαμε κάνει σε προηγούμενα παιχνίδια και αυτό φαίνεται εξάλλου από την συγκομιδή μας στην επίθεση με μόνο 50 πόντους. Η αντίπαλη ομάδα ήταν καλά προετοιμασμένη και με αυτή την κλειστή ζώνη 3-2 μας μπλόκαρε, δεν μπήκαν τα τρίποντα από τη δική μας πλευρά και έτσι ήρθε το αρνητικό αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε δυνατά όμως και μπαίνουμε σε ρυθμούς play-off πλέον. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα. Ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε όλους!