67 - 52

02/02/2020 17:00 Super League A 19/20 9 40'

DHL1916141867
Φ.Σ.Α.125161952

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής μεταξύ της DHL και του ΦΣΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67-52.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνες man to man, επέλεξαν γρήγορο μπάσκετ και επιθέσεις, τα ποσοστά ήταν σχετικά χαμηλά και το σκορ 6-8 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια της περιόδου η DHL άρχισε να ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Καμακάρη Ν. και Βλαχάκη Χ. πήρε διαφορά τριών κατοχών και έκλεισε την περίοδο με σκορ 19-12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων με τον ΦΣΑ να δείχνει διάθεση και μαχητικότητα μέχρι το τέλος (κερδίζοντας τα επιμέρους σκορ των 2 τελευταίων περιόδων) αλλά παράλληλα δεν κατάφερε να απειλήσει, σε αντίθεση με τους παίχτες της DHL οι οποίοι εκτόξευσαν από νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο τη διαφορά σε 20 πόντους και διατηρώντας εώς το τέλος μια διαφορά ασφαλείας έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Καλογριάς, Χριστοδουλάκης