37 - 53

25/02/2024 20:00 Shipping League B 23/24 17 40'

Diana7951637
Spring Marine615141853

Σπουδαία νίκη τετράδας πέτυχε η SPRING MARINE με 37-53 απέναντι στην ομάδα της DIANA το βράδυ της Κυριακής στο γήπεδο της Λεόντειο Πατησίων. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ρεκόρ 4-4 την αναμέτρηση με τη SPRING MARINE να ξεφεύγει πλέον από τους αντιπάλους της και σε συνδυασμό με τη νίκη της στον πρώτο γύρο να αποκτά σπουδαίο πλεονέκτημα απέναντι τους, αφού και σε πιθανή ισοβαθμία θα υπερέχουν.

Μετά το νευρικό ξεκίνημα η SPRING MARINE κυριάρχησε στο παρκέ επιβάλλοντας το ρυθμό της, παίρνοντας τελικά μια σχετικά εύκολη νίκη. Η DIANA ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων της και τα κλεψίματα της προηγήθηκε με 7-0 στο πεντάλεπτο. Η SPRING MARINE πέτυχε το πρώτο της καλάθι μετά από οκτώ λεπτά, όμως η άμυνα της την κράτησε κοντά στο σκορ. Με δικό της σερί 0-6 έφερε τη διαφορά στον ένα πόντο στο δεκάλεπτο (7-6).

Η SPRING MARINE είχε αποκτήσει πλέον επιθετικό ρυθμό. Η μπάλα γύρναγε γρήγορα στην επίθεση, ο Δεστούνης με τις διεισδύσεις του άνοιγε την άμυνα της DIANA και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 9-15 πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-21.

Η ανωτερότητα της συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η DIANA είχε μεν πάθος και καλή αμυντική νοοτροπία όμως είχε και πρόβλημα στο σκοράρισμα, πέτυχε μόλις 5 πόντους και είδε την SPRING MARINE να ξεφεύγει με διψήφια διαφορά (21-35). Παρά τις προσπάθειες της για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο η SPRING MARINE έλεγξε εύκολα το ρυθμό, είχε ευστοχία στην επίθεση και πήρε τη νίκη πιο εύκολα από ότι περίμενε στην αρχή του αγώνα.

Οι 9 από τους 10 παίκτες της SPRING MARINE χρίστηκαν σκόρερ στον αγώνα, κανένας δεν είχε πάνω από τους 13 πόντους του Μυτιληναίου, σε έναν εντυπωσιακό πλουραλισμό. Λάμπρου κα Ζάβρας ξεχώρισαν. Φουρναράκης και Λιάκος οι καλύτεροι για την DIANA.