55 - 52

13/03/2024 22:00 Shipping League B 23/24 14 40'

Diana151123655
Starbulk151414852

Στο ντέρμπυ για την είσοδο στην τετράδα της Shipping League B η ομάδα της DIANA πήρε σημαντική νίκη με 55-52 επί της ομάδας της STARBULK. Με ρεκόρ 6-5 η DIANA είναι μια από τις 6 ομάδες που διεκδικούνε με αξιώσεις το πλασάρισμα εντός 4άδας με τη STARBULK να είναι και αυτή μια από αυτές όμως με ρεκόρ 4-6 βλέπει τις ελπίδες της να μειώνονται. Τουλάχιστον υπερασπίστηκε τη διαφορά καθώς και είχε κερδίσει με 43-40 στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Με άμυνες man to man ξεκίνησαν και οι δύο την αναμέτρηση με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι πραγματικό ντέρμπυ. Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνεχώς χέρια σε ένα απόλυτος ισορροπημένο δεκάλεπτο (15-15).

Η STARBULK μπήκε πιο δυνατά στη συνέχεια καταφέρνοντας να ξεφύγει στο σκορ με 8 πόντους, με την DIANA να αντιδράει όμως άμεσα και να μειώνει με καλάθια του Ντούνη (23-25). Η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε μέχρι το 26-29 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό. Η DIANA έκανε ένα σχεδόν τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να πετύχει 23 πόντους με καλές συνεργασίες και τρέξιμο στον αιφνιδιασμό. Ευτυχώς για την STARBULK ο Χριστοδούλου πέτυχε 3 σερί τρίποντα και κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Το επιμέρους 23-14 έφερε στο +6 τους γηπεδούχους (49-43).

Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να μονομαχούν για τον τελικό νικητή, στο πιο νευρικό επιθετικό δεκάλεπτο και για τους δύο. Η DIANA είχε το προβάδισμα (52-44) όμως η STARBULK μείωσε σε 52-49 με σερί 0-5. Ο Ντούνης έκανε το 54-49, ο Καρκας με καλάθι και μια βολή έκανε το 54-52 για να γράψει το τελικό 55-52 ο Κόνδρας με ½ βολές.

Ο Ντούνης MVP με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, Σταυροπιερράκος και Κόνδρας ακολούθησαν. Χριστοδούλου και Μωραΐτης οι καλύτεροι για την STARBULK.